CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Vytvořili jsme knihu na míru pro obec Čebín

12. září 2022
Naší hlavní vydavatelskou činností jsou knihy leteckých fotografií z edice Česko z nebe. Jednotlivé tituly zahrnují buď region bývalých okresů nebo jednotlivých SO ORP. Mimo ediční plán vytvoříme pro zákazníka i knihu na míru podle jeho potřeb a požadavků, jako např. knihu Tornádo na Moravě očima přímých svědků nebo výroční knihu pro obec Lípa. Další nová kniha na míru je pro obec Čebín - ČEBÍN Z NEBE. Pro obec provádíme pravidelně letecké snímkování a letos jsme dali výběr těch nejlepších fotografií za poslední 4 roky dohromady a vznikla tato unikátní kniha. Starosta obce, Tomáš Kříž, vysvětlil důvod pro vznik knihy toto: "Všechny knihy, které byly o Čebíně vydány, obsahovaly více či méně fotografií a spoustu textu. Povídání to bylo vždy zajímavé, poučné i zábavné, ale co si budeme nalhávat, někdy chceme prostě jen listovat a relaxovat u prohlížení obrázků. A proto jsme pro Vás připravili tuto knihu, která je od základu úplně jiná než ty předchozí."

OBEC ČEBÍN

Obec Čebín, rozprostírající se na úpatí kopce Čebínka, se do povědomí širokého okolí zapsala především tradiční výrobou vápna a zpracováním vápence, posléze také výrobou minerálně-vitaminových přísad pro výživu zvířat. Její okolí je plné zajímavostí a výletních cílů. Nejstarší částí obce je prostorná obdélníková náves s bývalými velkými grunty, kostelem sv. Jiří, obecním úřadem a rybníkem. Kostel zasvěcený bojovníkovi s drakem a ďáblem je románského původu, dnešní podobu však získal v 19. století. Jeho interiér zdobí dřevěná pieta z 15. století a mnoho dalších skvostů. Budovu obecního úřadu dnes najdete v místě, kde kdysi bývala původní čebínská škola. Místní škola a školka nadále fungují a kromě jiného podporují místní lidové tradice – to například když děti vystupují na krojovaných čebínských hodech. Kdo by chtěl vyrazit za poznáním krásného okolí obce, nechť zavítá na rozhlednu Čebínka na stejnojmenném vrchu. Jako rozhledna slouží 35 metrů vysoká telekomunikační věž, otevřená v dubnu 2003. Odměnou za zdolání 161 schodů vám bude kruhový výhled na západní okraj Českomoravské vrchoviny, hřeben Baby u Kuřimi i východní okraj Drahanské vrchoviny. V dálce bývá dokonce vidět hřeben Pálavy a komíny dukovanské elektrárny, při velmi dobré viditelnosti je možné spatřit i Králický Sněžník.A jak je to s místním proslulým vápenictvím? Vápenec je základem vrchu Čebínka, ale jen těžko se dá určit, kdy se tu s pálením vápna začalo. Jistě to bylo už tehdy, když se vápno stalo stavebním materiálem. Na Čebínce lidé těžili kámen potřebný k pálení vápna, situaci jim při tom usnadňovalo to, že ložiska leží těsně pod povrchem. V místech, kde stávala vápenka a dnes závod LB CEMIX, se našly prohlubně po primitivních pecích. Zprvu si vápno místní obyvatelé pálili pro svou potřebu, ovšem pro vápenec si sem jezdili lidé ze širokého okolí. Firmu, v níž se začalo pálit vápno na prodej, tu v roce 1889 založili bratři František a Valentin Maláškovi. Úspornější šachtovku s nepřetržitým provozem, ve které se pálilo skoro dvacet let, poté postavili v roce 1891. Vápno šlo dobře na odbyt, takže zakrátko vyrostla na Čebíně i druhá šachtová pec. Vápno přitom není jediným místním bohatstvím, obec se proslavila i výrobou minerálních krmných přísad. MIKROP Čebín a. s. je dnes rodinnou českou firmou působící na agrárním trhu v oblasti výživy a poradenství chovu hospodářských zvířat, nabízející velmi široký sortiment.


CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram