1999 – 2002

Naše firma zahajuje svou činnost pod názvem živnosti Milan Paprčka – Cassovia Books. Náš šéf šéfuje jen sám sobě a po maturitě se místo vysoké školy věnuje přímému prodeji spotřebního zboží, hudebních nosičů a knih. V prodeji se mu daří a brzy otevírá vlastní filiálku v Košicích, která však rychle zkrachuje. Ta další v Nitře je již životaschopnější a úspěšně zde působí celý obchodní tým. Toto podnikání přerušuje povinná vojenská služba a šéf musí chvíli sloužit vlasti. Na jedné straně smůla, na druhé, alespoň je času přemýšlet, kam to bude směřovat dál …

2003 – 2006

Během vojenské služby se rodí podnikatelský plán a to spojit zkušenosti z přímého prodeje s vydáváním malovaných map, které šéf pokládal za úžasný produkt pro regiony. Takže naše vydavatelská činnost se rodí za malým stolem a starým počítačem, v ložnici třípokojového šéfova bytu ve Velkém Krtíši. Prvním partnerem naší první mapy se 7. 7. 2003 stává obec Sklabiná. Toto datum považujeme za narozeniny našeho vydavatelství. Šéf byl dlouho sám obchodníkem, sekretářkou, fakturantem, fotografem, koordinátorem výroby i rozvozcem. Dohromady s jedním malířem a jedním grafikem začíná vydávat první ručně malované mapy regionů Slovenska. Tým se pomaličku rozrůstá o dvě obchodnice a kameramana.

V roce 2005 rozjíždíme tvorbu regionálních stránek sdružených na serveru www.regiony.eu. Výsledkem je osm velkých webů ve čtyřech jazycích, s tisíci fotografiemi, stovkami krátkých dokumentárních filmů o obcích a množstvím informací pro turisty. Dnes již tyto stránky bohužel neexistují.

2007 – 2010

Koncem roku 2006 již vydané mapy zaplnili všechny skříně a sklep v šéfově bytě. Proto v březnu 2007 zakládá v Banské Bystrici firmu CBS spol, s.r.o.. Zaměstnávají se první pracovníci – grafici, sekretářka, obchodní zástupci a malíři malovaných map. Firma prudce expanduje a to i navzdory hospodářské krizi, kdy obce a firmy prudce škrtají rozpočty na propagaci. Šéf se později vyjadřuje, že si krize ani nevšiml, tak byl zabraný do práce. Počet lidí na firmě roste na 30 a v roce 2010 se stěhujeme do vlastní nemovitosti ve vesničce Kynceľová u Banské Bystrice. Vydáváme hned několik úspěšných českých mapových titulů. Zcela prvním českým dílem byla mapa města Krnov z roku 2009.

2011 – 2013

Na Slovensku jsme slušně rozjetí a v únoru 2011 oficiálně otevíráme i českou sesterskou firmu ve Zlíně pod názvem Malované Mapy s.r.o.. Její výsledky mají první tři roky krásnou rostoucí křivku. Dohromady naše firmy dávají práci téměř 50 lidí. S expanzí však zároveň přichází i krize vedení. Musíme řešit problémy s delegováním různých pozic, kontroly kvality a také etiky lidí. Toto všechno se musíme naučit dělat, aby se nám firma nerozpadla, jako domeček z karet. Rok 2013 je v tomto zlomový. Šéf s ostatními kolegy z vedení absolvují celé měsíce specializovaných seminářů a kurzů na tyto témata a tato investice brzy přináší výsledky.

Logo malované mapy - staré

2014 – 2015

Regionálními malovanými mapami jsme již pokryli celé území Slovenska a vydáváme je také nově ve verzi cyklomap. Začínáme vydávat bestseller, knižní edici Slovensko z nebe. Vzniká zcela náhodně, poskládáním pěkných leteckých fotografií, které vznikly pro účely malování map. Tento dar z nebe se postupně stává nosným produktem firmy. Prodáváme několik stovek knih a map denně a není nám jedno, odkud pochází papír na jejich tisk. Proto v obou zemích začínáme tisknout všechny naše knihy a mapy na papír s certifikací FSC, který zaručuje, že pochází ze odpovědného lesnictví, šetrného k přírodě a místním lidem.

První logo Slovensko z nebe 2016

2016

Den 26.10. 2016 můžeme považovat za začátek nového života map VKÚ Harmanec. Koupili jsme totiž kartografickou část tohoto bývalého státního podniku a jsme hrdými pokračovateli 70leté kartografické tradice Slovenska a zároveň Československa. „Stěhujeme Harmanec“ k nám do Kynceľové a okamžitě začínáme s rozsáhlou aktualizaci oblíbených, ale už dost zastaralých turistických map 1: 50 000. Zároveň rozšiřujeme prostory koupí další budovy, nedaleko té současné. Práci u nás nachází hned několik špičkových odborníků – kartografů a redaktorů z bývalého VKÚ a v průběhu 4 let se nám daří aktualizovat celé Slovensko.
V České republice firma po prvních třech letech expanze už tři roky stagnuje. Proto děláme radikální změny. Měníme prostory firmy za větší, mění se celé vedení firmy a dokonce i její název na CBS Nakladatelství, s. r. o.. Postupně jsou do firmy přijímání lidé, kteří tvoří nově její pevné základy. V tomto roce vychází i první z mnoha českých knih u edice Česko z nebe, Brněnsko z nebe.

Logo CBS Nakladatelství z 2016

2017

Stáváme se oficiální leteckou firmou s licencí Dopravního úřadu SR. Dosavadní hobby létání našeho šéfa končí a zaměstnáváme první profesionální piloty a fotografy. K našemu starému letadlu L-13 Vivat přibývají postupně do flotily nové moderní stroje, 1x SKYPER GT9 a 2x Viper SD4. Rozjíždíme masivní obchodní kampaně a každý rok fotografujeme a filmujeme stovky obcí na Slovensku a v ČR. Postupně vzniká největší databáze šikmých leteckých fotografií v Česko-Slovensku.
Koncem roku vzniká nová knižní edice – Čarovné Slovensko. V té dáváme příležitost míéstním fotografům, aby mohli prezentovat svá nejlepší díla i knižně.

Na pravém břehu Moravy rozjíždíme leteckou knižní edici Česko z nebe, která se stejně jako na Slovensku stává hlavním pilířem firmy. Česká firma nabírá druhý dech a začíná opět rychle růst. V Pardubicích otevíráme obchodní pobočku.

CBS Nakladatelství
Česko z nebe

2018

Malovanými mapami jsme již podruhé pokryli všechny regiony na Slovensku a v tomto roce spouštíme třetí velké mapování. Tentokrát zapojujeme i děti z dětských domovů a uměleckých škol a spolu s nimi vytváříme regionální mapy malované dětmi pro děti.

Přicházíme na to, že po úspěšné firmě nemají zůstat jen zaplacené daně a účetní výkazy. Měla by společnosti dát i něco víc. Sponzoring různých činností, to jsme tu už měli dávno, ale chceme něco speciálního. Proto na vlastní náklady zřizujeme v Kynceľové Slovenské muzeum map. Z bývalého VKÚ jsme měli k dispozici množství historických artefaktů a k tomu přidáváme moderní interaktivní expozice. Muzeum se téměř okamžitě stává oblíbeným učebním prostorem pro výjezdní hodiny geografie a do našich prostor proudí celé třídy žáků a studentů.

Slovenské muzeum map
Malované mapy logo

2019

V létě 2019 vydáváme naši jubilejní 100. leteckou knihu – vyšlo to na slovenský titul Stará Ľubovňa a okolie z neba. V ČR startujeme úspěšnou knižní edici Čarovné Česko.

Vydáváme i Powiat nowosądecki z nieba, první polskou knihu a fotografujeme z letadla první polské obce.

Vzhledem k množství produkce získáváme hned několik zápisů v České i ve Slovenské knize rekordů. Česká firma se dostává do finálové desítky v soutěži Firma roku Zlínského kraje. Dáváme práci téměř stovce lidí a rok 2019 je rekordní pro českou i slovenskou firmy a my se těšíme na další. Vždyť co by se tak mohlo pokazit …

Čarovné Česko
Polska z nieba

2020

Rok se začal vyvíjet velmi dobře, jako další rekordní. V březnu však přichází korona šok. Vždy jsme si mysleli, že přímý prodej je velmi životaschopný a je vlastně jedno, jestli je krize, nebo blahobyt. Ale jak dělat obchody, když se nemůžete setkávat se zákazníky? Našich 30 obchodníků nuceně sedí doma, ale ne na dlouho.

Během doslova několika dnů je proškolujeme na telefonický prodej a neskutečně urychlujeme vývoj nového atraktivního produktu – leteckého videa snímaného 360° kamerou. Tento produkt lze prodávat telefonicky a nám to pomáhá přežít těžké dva měsíce jarního lockdownu. V průběhu roku úpravou techniky filmování vyvíjíme úplnou novinku, která má dokonce světové prvenství – 360 ° videomapu. Jako první území na světě touto technikou zpracováváme Vysoké Tatry a naše dílo sklízí obrovský úspěch doma i v zahraničí.

I když sami musíme bojovat s následky korona krize, sami ve velkém pomáháme jiným, kteří pomoc potřebují nejvíce. Možná si těmito skutky přivoláváme dobrou karmu, protože obchodníci postupně dohánějí ztrátu z jara. I přes přísné opatřením je konec roku fantastickou jízdou prodeje a expedice. Slovenská firma končí jen s 9% poklesem prodeje oproti rekordnímu roku 2019. Česká firma dokonce narostla o 11% a tento rok se stává její rekordním!

360° videomapa

Pin It on Pinterest

Share This