CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Porovnávací mapa jako stroj času. Objevte minulost svých předků. 

Porovnávací mapa je unikátní projekt, který porovnává historický stav krajiny a osídlení z přelomu 19. století se současným vzhledem regionu, čímž návštěvníkům i místním obyvatelům nabízí jedinečný pohled na vývoj jejich okolí.

Porovnávací mapa představuje nejen fascinující historický dokument, ale i cennou edukační pomůcku, která umožňuje hlubší pochopení proměn kraje, měst a vesnic v průběhu dvou století. Tato mapa je ideálním nástrojem pro zkoumání regionální historie, vhodným pro studenty, historiky, ale i širokou veřejnost s zájmem o minulost svého životního prostředí.

Toto dílo nadchne nejen svým obsahem, ale i moderními technologiemi. Díky aplikaci CBS MAP Explorer a technologii rozšířené reality se návštěvníci mohou na vlastní oči podívat, jak se krajina a osídlení měnila. Mobilní zařízení nad mapou oživí historické i současné prvky regionu, čímž zprostředkuje jedinečný zážitek.

Porovnávací mapa

Mapa bude doprovázena PRŮVODCEM PO REGIONU, což ji činí ještě cennějším a atraktivnějším dárkem pro každého, kdo má k danému regionu osobní vztah. Její význam a unikátnost ji předurčují k různým účelům - od oceňování nejlepších studentů ve školách, přes výjimečné dárky pro zaměstnance a obchodní partnery, až po vzácné jubilejní dary pro rodáky a významné hosty obce. Mapa se také může stát symbolickým darem při setkáních s představiteli jiných regionů.


Toto kartografické dílo, které spojuje historii s moderní technologií, představuje jedinečnou příležitost pro každého, kdo se chce dozvědět více o historii a vývoji svého regionu. Nabízíme tak nejen vzácný pohled do minulosti, ale i inspiraci pro budoucnost.

Porovnávací mapa

Varianty provedení porovnávací mapy

Nejvyužívanější varianta je forma skládané mapy. Jedná se o skvělý dárek pro občany, obchodní partnery, žáky a studenty nebo si skládanou mapu vezmete na setkání se starosty z jiných regionů.

Do zasedacích místností, vstupních hal nebo do kanceláří je ideální varianta porovnávací mapy jako reprezentativního obrazu na plátně. Plátno má skrytý dřevěný rám a dodáváme ho ve standardním rozměru 150 x 100 cm.

Pro venkovní použití před obecní úřad nebo návštěvnicky frekventovaná místa se určitě sejde mapa na odolné hliníkové tabuli. Můžeme Vám je dodat včetně dřevěného stojanu se stříškou a patkami na upevnění do země.

 

Varianty porovnávací mapy - skladané mapy, plátno a venkovní stojan

Vzácná MÜLLEROVA MAPA ČECH z roku 1724

Pro blížící se otevření Muzea map ve Zlíně se nám podařilo získat a zdigitalizovat vzácnou Müllerovu mapu Čech z roku 1724, která se stane stěžejním exponátem našeho muzea.

Německý kartograf Jan Kryštof Müller (1673–1721) byl vojenským inženýrem ve službách císaře Karla VI., otce Marie Terezie. Mapování Čech zahájil v roce 1712 v kraji kolem Bechyně a vyměřování trvalo pět let, další dva roky připadly korekturám. Při mapování využíval na svou dobu moderní prostředky: směry určoval buzolou a ke změření vzdálenosti používal tzv. Viatorium, což byl kočár opatřený počítadlem otáček kol.

Müllerova mapa zachycuje Čechy v měřítku 1 : 132 000 a je největší starou mapou Čech – dohromady má 25 sekcí, po jejichž složení měří mapa 280 x 240 centimetrů. Vznikla na základě vojenských, správních a hospodářských požadavků rakouské monarchie. Poskytuje velmi cenné údaje o krajině Čech na počátku 18. století - podrobně jsou zde kromě topografického obsahu (sídla, vodstvo, schematicky reliéf a zeleň, komunikace) zakresleny také zemědělské usedlosti, zaniklé osady, mlýny, vinice, doly na těžbu nejrůznějších nerostných surovin, hutě, sklárny, poštovní stanice a mnoho jiných informací vysvětlených v legendě. Reliéf je znázorněn kopečkovou metodou se stínováním, velká pozornost je věnována zejména říční síti. Největší zajímavostí mapy je však detailní zakreslení sídel a hospodářských činností.

Mapa má velmi působivou uměleckou výzdobu, kterou navrhl jeden z nejvýznamnějších českých malířů vrcholného baroka, Václav Vavřinec Reiner. V pravém horním rohu jsou umístěny alegorie českých řek ztvárněné jaké lidské postavy, v dolních rozích malíř zpodobnil české hospodářství, v levém horním rohu je zachycena podoba Pražského hradu a Karlova mostu a na vše dohlíží svatý Václav, který zemi odevzdává pod ochranu Panny Marie.

Mapa Čech Jana Kryštofa Müllera z roku 1724 je jedním z nejkrásnějších a nejcennějších kartografických děl naší minulosti. Svými rozměry, obsahem, kartografickým i výtvarným zpracováním předčí mnohé jiné mapy domácí i zahraniční. Je vyhledávána nejen sběrateli, ale k svému studiu ji využívají jak geografové, tak i historikové, historičtí geografové, historikové umění, krajinní ekologové a další odborníci.

Mapa Čech Jana Kryštofa Müllera

Pokud máte zájem o další informace o porovnávacích mapách, stačí poslat dotaz pomocí jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.



CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram