CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Za krásnými výhledy na vrch Brada

21. listopadu 2019

Na podzim se nám zdá příroda nejkrásnější, proto se vždy snažíme navštívit zajímavá místa, ze kterých je nádherný pohled do přírody nebo výhled do okolí. I tak tomu bylo, když jsme se vypravili na kopec Brada v Českém Ráji.

Kde ho najdete

Vrch Brada se nachází nad vsí Brada, v místní části obce Brada-Rybníček. Na vrcholu jsou tři sokly s křížem a sochami svatého Petra a Pavla, upravené odpočinkové místo s lavičkami a panely s popsanými panoramatickými fotografiemi výhledu. Poblíž jsou také pozůstatky hradu ze 13. století. Místa „nahoře“ máme moc rádi a zrovna sem se s rodinou rádi vracíme.

Projeli jsme Jičínem, směr Turnov, minuli malou obec Kbelnice a hned za ní jsme odbočili doleva do strmého kopce. Úzkou cestou jsme dostali až k penzionu Brada, kde se dalo dobře zaparkovat. Zbytek cesty už musíme pěšky 😊

Směle nahoru

Na kopec se dá dostat z několika stran. My si vybrali tu přímou, úzkou cestičkou nahoru kolem hájenky. S kočárkem bychom se sem dostali jen těžko, takže děti musely po svých, ale procházeli jsme kolem ohrady s ovečkami, které mohly krmit, takže jim pěší chůze vůbec nevadila. Postupně jsme stoupali nahoru a těšili se na výhledy, které nás čekají. Již cestou se ale začala příroda otevírat a první, co jsme uviděli, bylo město Jičín, se svojí krásnou dominantní věží a Valdštejnovou alejí.

Ráj, kam oko dohlédne

 

Těsně před vrcholem, nás čekalo ještě pár schodů a pak už jsme byli nahoře. Přibližně 15 min výstupu, nám stálo za to. První co vidíme je dominantní velký strom, a hned v zápětí velký dřevěný kříž, který se tyčí mezi sochy Petra a Pavla. Toto místo má bezpochyby svoje kouzlo a člověku se chce sednout na lavičku a rozjímat.

Když jsme se pokochali krásným místem a někteří se konečně vydýchali, začali jsme se rozhlížet kolem dokola. Jedním slovem nádhera.

Pokud budete mít štěstí na počasí, jako my, zjistíte, že výhled je zde opravdu na všechny světové strany. Takže jsme viděli již zmíněné město Jičín se svojí známou věží, dlouhou Valdštejnovu alej vedoucí z Jičína až do Valdic, v dálce pak Krkonoše s Černou horou a zrovna jsme měli štěstí i na Sněžku, ta nebývá často vidět.

Z druhé strany se tyčil známý hrad Trosky, vystupovaly z jemného oparu, blíž k nám jsme zahlédly Jinolické rybníky, mezi chaloupkami a lesy této krásné krajiny pak koleje, s projíždějícím vlakem a v dáli nad tím krásným Rájem se tyčil Ještěd. Vůbec se nám nechtělo dolů, stále jsme se rozhlíželi kolem dokola, co všechno ještě můžeme uvidět, byla by škoda něco přehlédnout. Nakonec, jsme se ale rozhodli sejít a prozkoumat trochu místo pod tímto vrchem.

Pod kopcem je taky krásně aneb Na návštěvu k Rumcajsovi

 

Je jedno, kterým směrem se pod kopcem vydáte, protože se dá krásně obejít. Jde o klidnou procházku lesní cestou, která vás přivede do Prachovských skal.

Nádherné vyhlídky a výhledy pokračovaly. Sluníčko se opíralo do stromů, které nám krásně lemovaly cestu a vše tak příjemně vonělo lesem. Při obcházení vrchu, jsme z druhé strany objevili ještě Rumcajsovu jeskyni. Rumcajs bohužel zrovna nebyl doma, ale nechal nás nahlédnout do jeho obydlí, z toho měly největší radost děti. Po krátké návštěvě jeho jeskyně, jsme se vrátili zpět k autu. Každý si na tomto výletě našel to své a plni zážitků jsme se vraceli zpět k domovu.

A pokud vás zajímá, jak Český ráj pohledem z nebe zachytili naši fotografové, těšte se na knížku Jičínsko z nebe!CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram