CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Třebíčsko - krajina příběhů, snů a fantazií

11. září 2020

„Proto také, když putujeme krajem, ve kterém žil a chodil Světec, anebo veliký básník, jako bychom se ocitali mimo čas a jeho tíhu...“ slova našeho básníka duše, Jakuba Demla, dokonale vystihují podstatu moravské Vysočiny – Třebíčska.

Prolétněte se nad tímto regionem a nechte se pohltit neuvěřitelnou energií, která z něj vyzařuje. Zjistíte, že člověk tady s přírodou nebojuje. Ba právě naopak, svým dílem, cítěním a myšlením pozvedl její panensky čistou krásu k dokonalosti.
Třebíčsko se rozkládá v jihozápadním cípu Moravy, kde se stýká malebná pahorkatá krajina Českomoravské vrchoviny bohaté na lesy a rybníky se slunečnými jihomoravskými rovinami, které jsou protkány mělkými údolími řek Oslavy, Rokytné a Jihlavy.

Třebíč

Centrem tohoto regionu je Třebíč, úžasné město zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, v němž můžete obdivovat množství vzácných historických památek. Zároveň je místem doslova magickým, kde se dodnes prolínají dva zcela odlišné světy.

Od majestátní křesťanské baziliky sv. Prokopa, která Třebíči vévodí už od 13. století, se jako mávnutím kouzelného proutku ocitnete ve spleti úzkých uliček a romantických náměstíček židovské čtvrti. Hodiny a hodiny můžete bloudit ulicemi Třebíče, a přesto vám jediný den nebude stačit na poznání všech zajímavostí. Milovníci historie si nenechají ujít návštěvu třebíčského zámku s expozicemi Muzea Vysočiny, nevšední zážitky malým i velkým nabídne science centrum, aquapark či zábavní park, neopakovatelný výhled na město si můžete dopřát z několika vyhlídek a rozhleden.

Pověst ze zámku Třebíč

Když na třebíčském zámku žil italský astrolog Seni, stal se jednoho večera svědkem debaty urozené společnosti o astrologii.

Mladí šlechtici zpochybňovali její důvěryhodnost a Karel z Vrbna Seniho vyzval, aby mu z hvězd vyčetl, kdy a jak zemře. Když Seni prohlásil, že zemře do tří let a příčinou jeho smrti bude lev, nikdo nebral astrologova slova  vážně.

Jakmile se ale přiblížil konec třetího roku, Karel se raději uzavřel ve svých komnatách a nikam nevycházel. Sledoval z okna dění venku, a když spatřil svou milou v důvěrném rozhovoru s cizím mladíkem, posedla ho žárlivost. Rozzuřil se, udeřil vší silou do jednoho ze lvů namalovaných na erbu visícím na zdi a ruku si při tom poranil. Nevěnoval tomu pozornost, ale večer už se zmítal v horečkách a jeho tělo začala zachvacovat otrava krve.

Než uplynuly zbývající tři dny třetího roku, mladík zemřel. A příčinou jeho smrti byl opravdu lev.

Velkolepý zámek i geologická rarita

Turistických lákadel je v Třebíči nepřeberné množství. A stejně tolik je i v jejím okolí.

Vydáte-li se údolím řeky Jihlavy, doslova vás pohltí jeho krása. Klidně plynoucí řeka se najednou rozdivočí prudkými meandry lemovanými skalami a zalesněnými srázy, na nichž se dodnes tyčí pozůstatky mohutných středověkých hradů, a vy pochopíte, proč musela být zkrocena hrází Dalešické přehrady.
Podobné pocity zažijete i v údolí řeky Oslavy, jehož korunou je impozantní zámek, tyčící se na vysoké skále nad řekou.
Stejně nadšeni budete při putování slunnými jihomoravskými rovinami. Vždyť právě tady, v Jaroměřicích nad Rokytnou, byl na místě středověkého sídla v první polovině 18. století vystavěn velkolepý zámek obklopený rozsáhlou zahradou, který patří k nejmohutnějším barokním stavbám v celé Evropě.

Přívětivé údolí říčky Rokytky zase dalo vzniknout Moravským Budějovicím. Věděli jste, že zdejší zámecké sídlo vzniklo vlastně přestavbou renesanční radnice a několika měšťanských domů?

A v jeho blízkosti můžete objevit pravou geologickou raritu. Možná vám ta skalka pod farou bude připadat jen jako divně pokroucený kus kamene. Ve skutečnosti však jde o pozůstatek horotvorné činnosti, která probíhala před 800 miliony lety, a nikde jinde v Česku něco takového skutečně nespatříte.

A podobných míst, která uchvátí návštěvníka svou krásou či kouskem tajemna, je na Třebíčsku mnohem více.

Pověst ze zámku Jaroměřice nad Rokytnou

Je to už dávno, co správcem velkolepého zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou byl zlý a lakomý člověk.

Od nepaměti chodívali lidé z města pro vodu do studny, která bývala na zámeckém nádvoří. Tento správce však odpíral měšťanům jejich právo, až studna záhadně vyschla. Jednoho dne kolem studny dováděly děti. Honily se tak divoce, až do ní jednomu chlapci spadla čepice. Chlapec nelenil a do studny se spustil, čepici však najít nemohl.

Tu se před ním objevil zlatý kohout. Našel čepici, podal ji klučinovi a navrch mu přidal hrst zlaťáků. Jakmile chlapec vylezl ven, nadšeně kamarádům všechno povyprávěl.

Slyšel to i lakomý správce. Rychle se nechal spustit do studny a čekal, kdy se objeví kohout. Objevil se. Podíval se na správce, načepýřil se, zakokrhal a rázem i s ním zmizel v pekle. A co bylo dál? Studna se opět naplnila a chutná voda byla zase pro všechny.

Inspirativní krajina

Je to krajina, v níž člověk žije a tvoří od samého počátku věků.

Okouzlí vás malebností vesniček rozložených kolem návesních rybníků, krásou zámků, hradních zřícenin a venkovských kostelíků dýchajících nostalgií dob dávno minulých, nevšedním půvabem průmyslem neporušené přírody.

Právě díky své pohlcující malebnosti se Třebíčsko stalo inspirací pro takové velikány české literatury, jako byli Jakub Deml, Otokar Březina či Jan Zahradníček. Otevřte svá srdce jejich veršům a dopřejte si nevšední zážitek prostřednictvím nebeských pohledů na tento nádherný region.

Zjistíte, že nikde jinde než na Třebíčsku tolik krás nenajdete.

TŘEBÍČSKO Z NEBE

Fotografie jsou z knihy TŘEBÍČSKO Z NEBE, kde si okres Třebíč můžete prohlédnout  netradičním pohledem ptáků a pilotů.

Inspirujte se a poznejte tento rozmanitý kraj.

Prolistovat online TŘEBÍČSKO Z NEBE.



CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram