CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Tip na výlet - Sokolovsko

7. listopadu 2020

KRAJINOU NEČEKANÝCH PŘEKVAPENÍ

Sokolovsko má mnoho tváří a originálních rysů. Stokrát projdete jednou cestou a stejně tu pokaždé naleznete něco, co jste dosud nespatřili. Tento rozmanitý region skrývá množství nečekaných překvapení a nyní se vám představí trochu jinak.

Unikátními pohledy, které si mohou dopřát jen ptáci a letci. Zjistíte, že Sokolovsko není jen krajinou přetvářenou těžebními a rekultivačními stroji. Je zároveň krajinou živou, kde postaletí lidé žijí a budují, krajinou vysokých kopců, hlubokých lesů a magických rašelinišť Krušných hor a Slavkovského lesa či romantických zákoutí meandrujících řek Ohře či Svatavy.

Zakladatel Sokolova - rytíř Sebastian, který choval lovecké sokoly

Přirozeným centrem regionu je Sokolov. Na první pohled působí jako ryze moderní město, ale už na ten druhý zjistíte, že jeho dávná historie je stále živá.

Měšťanské domy na náměstí vykvetly do nebývalé krásy, postava sokolníka na kašně připomene dávnou legendu, podle které založil Sokolov rytíř Sebastian, který choval lovecké sokoly. A sokolovský zámek? Toto nádherné sídlo rodu Nosticů s červenou fasádou si zapamatuje určitě každý! Stejně jako rozlehlé parky s bohatými možnostmi trávení volného času sportem a příjemnými procházkami nebo rozhlednu jménem Hard, jejíž předchůdkyně kralovala stejnojmennému lesoparku už v roce 1907.

Pověst ze zámku Sokolov

Dávno tomu, co se rytíř Šebestián vracel do svého domova někde na horní Ohři z křížové výpravy. Místo své tvrze však našel jen spáleniště.

Nechtěl dál žít v těchto místech, vydal se tedy podél Ohře až k jejímu soutoku se Svatavou, kde si postavil obydlí. Byl prý dobrým ranhojičem a brzy jej vyhledávali obyvatelé okolních vsí i páni z loketského hradu, kteří sem často zajížděli na lov. Brzy tady vznikla osada, kde cvičili sokoly. A právě po sokolech získala své jméno – Sokolov. A víte, kde stálo rytířovo prosté sídlo? Přímo v místech, kde v pozdějších staletích vyrostl překrásný sokolovský zámek.

Hrad Loket - nejpevnější sídlo Evropy

 

Další lákadla pro milovníky památek, romantických zákoutí a neopakovatelných přírodních scenérií nemusíme hledat daleko. Nahlédnete do uliček starobylého Kynšperku nad Ohří, užasnete nad půvabem královského města Loket, jemuž vévodí mohutný středověký hrad.

Pověst z hradu Loket

Loketský purkrabí byl krutým pánem, zvláště k těm, kteří nemohli zaplatit daně. Jedné neděle, když sledoval poddané kráčející do kostela, se k němu vrhla chudá vdova prosíc o odpuštění desátku. Rozezlený purkrabí ji kázal uvrhnout do vězení, naráz se však nebe zatáhlo a žena zaklela purkrabího v kámen. V tu ránu se zablesklo a na místě pána ležel rozžhavený balvan. V hradní expozici můžete spatřit kopii tohoto balvanu. Originál „Zakletého purkrabího“ byl kdysi rozbit na několik částí. A my už dnes víme, že je nejstarším známým meteorickým železem na světě, které na nádvoří hradu dopadlo údajně kolem roku 1400.

Pověst ze zámku Kamenný Dvůr

Již ve 14. století stával nedaleko Kynšperka nad Ohří vladycký dvůr obehnaný kamennými zdmi.

Později tady vyrostla tvrz, na jejímž místě nechali majitelé Kynšperka koncem 18. století vystavět pozdně barokní zámek. Zámek Kamenný Dvůr je ozdobou celého Kynšperska, přestože po druhé světové válce jej využívala armáda, a když odešla, zámek se stal terčem vandalů. Na prahu 21. století byla ze zámku troska a ze zámecké zahrady prales. Když ale tudy projíždíte dnes, neubráníte se při pohledu na Kamenný Dvůr obdivu. Znovu se zaskvěl v celé své kráse, jeho interiéry se staly stylovým hotelem a zahrady opět lákají k romantickým procházkám.

Rozhledna Krásenský vrch je jednou z nejhezčích a nejromantičtějších rozhleden v republice

 

Spolu s námi pozdravíte vodáky v zákrutách Ohře a prolétnete se nad tajemným Slavkovským lesem, dávnou hornickou historií na vás dýchne Horní Slavkov či Krásno, nad nímž se tyčí jedna z nejhezčích rozhleden v republice.

Z hlubokých lesů se pak přenesete nad rozlehlou Sokolovskou pánev. Navždy vám v paměti zůstane nejen impozantnost a až jakási drsná přitažlivost monstrózního hnědouhelného dolu, ale také křehkost pomalu ožívající krajiny a rozloha jezera Medard v místech, kde těžba již byla ukončena.

Pověst ze zříceniny hradu Hartenberg

To bylo tenkrát, když na Hartenbergu vládla panna Zdeňka. Byla krásná, bohatá i moudrá, ale vůči husitům
zatvrzelá.
Proto když obsadili hrad, odmítla jej vydat. Dlouho husité hrad obléhali, až Zdeňka, chtěje zabránit krveprolití, vyzvala hejtmana ke smíru. Přivítá jej na hradě, když její lidé budou moci svobodně odejít. Jaký děs však padl na hejtmana, když přišel za Zdeňkou a spatřil ji, jak s hořící loučí stojí přímo u sudu se střelným prachem! Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby v tu ránu nezazněly pod hradbami zvuky zápasu. To obránci spolu s očekávanou pomocí přispěchali a hnali husity pryč.

Přebuzské vřesoviště - nejvzácnější, ale i nejnebezpečnější

 

To už vás ale vítají Krušné hory, to nádherné lesní království s mocnými kopci vsazenými do pohádkových panoramat. Jen račte vstoupit a vychutnejte si jejich bohatství pěšky, na kole či na běžkách. Otevírají vám svou náruč a lákají k poznání.

Nahlédnete do klikatícího se údolí říčky Svatavy, v němž jsou jako barevné perličky usazena starobylá města a vy neodoláte a budete je chtít poznat. Věděli jste například, že Kraslice byly už za Karla IV. královským městem, v novověku zde jako první na světě zahájili hromadnou výrobu foukacích harmonik a proslavily se výrobou dechových nástrojů? Jen nedaleko odtud leží Rotava s fascinujícími Rotavskými varhanami a Přebuz. V této obci se už od 12. století těžil cín, ovšem největším lákadlem je bezesporu překrásné okolí Přebuzi, které vás zasáhne krásou přímo magickou. Přebuzské vřesoviště patří k nejvzácnějším v republice, ovšem zároveň k nejnebezpečnějším.

Není radno vydat se jen tak nazdařbůh na jeho průzkum – zdánlivě pevná země se najednou rozhoupá pod nohama a koho bezedná hlubina začne pohlcovat, toho už nevydá… A je toho mnohem, mnohem víc, čím je Sokolovsko tak přitažlivé. Poznejte je. Ono si to zaslouží.

Přebuzské vřesoviště

Rozlehlost krajiny vlévá do srdcí klid, ale zároveň v člověku potichu roste pocit něčeho nezvyklého a nebezpečného.

To když naše noha cítí houpající se zrádnou spodní půdu. A když přijde večer, stoupají odtud mlžné cáry a formují se do přízračných postav, křivolaké stromy na sebe berou podivné podoby. A když pak mlha ještě více zahalí jejich vzrůst, vypadá to, jako kdyby se změnily v postavy, v nichž zjitřená fantazie může lehce rozeznat duchy… Magická a tajemná jsou krušnohorská vřesoviště, to království přízračného ticha, které vábí a přitahuje a zároveň varuje: Pomni, člověče, že koho bezedná hlubina zchvátí, toho už nenavrátí!

SOKOLOVSKO Z NEBE

Použité fotografie i texty jsou převzaté z knihy SOKOLOVSKO Z NEBE, kde si okres Sokolov můžete prohlédnout  netradičním pohledem ptáků a pilotů. Inspirujte se k výletům a poznejte tento rozmanitý kraj.

Knihu si můžete online prolistovat



CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram