CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Skrytá perla Slovácka – Uherský Ostroh

2. září 2019

V pomyslném trojúhelníku tří jihomoravských měst – Uherské Hradiště, Uherský Brod a Uherský Ostroh, je to poslední nejvíce opomíjené. A přece má návštěvníkům opravdu co nabídnout.

Historické město Uherský Ostroh leží v jihozápadní části Zlínského kraje na soutoku řeky Moravy a potoka Okluky. Dnes si ho při jízdě po hlavní silnici z Uherského Hradiště do Veselí nad Moravou ani nevšimnete, ale v druhé polovině 11. století zde bylo důležité místo obchodních karavan.

Nejvýznamnější památkou Uherského Ostrohu je zdejší zámek.Zámek Uherský Ostroh

Původní nevelký středověký hrad byl založen už v poslední třetině 13. století Přemyslem Otakarem II jako jedna z pevností obranného systému při česko-uherské hranici. Stavba pak prošla velmi dlouhým vývojem – přes vodní pevnost až k rozsáhlému zámeckému komplexu obytných a užitkových budov s parkem a několika nádvořími, z něhož se do dnešní doby dochovala pouze budova zámku a část hospodářských stavení.

Zachovala se též monumentální manýristická brána, kterou při vstupu k zámku přicházíte. V dnešní podobě se zámek jeví jako renesanční. Je třípatrový, má krásné nádvoří s arkádami ve dvou patrech a podle historičky Jan Spathové patří mezi největší stavby svého druhu na Moravě.

V zámku můžete navštívit tři prohlídkové trasy:

Zámek Uherský Ostroh - nádvoří

Zámecká galerie se nachází ve druhém patře ostrožského zámku:

Zámecká věž a nejstarší zámecké místnosti. Z věže se návštěvníkům odkrývá nádherný pohled na celé Ostrožsko. Při dobré viditelnosti lze spatřit i nedaleký hrad Buchlov, jenž se majestátně tyčí nad pohořím Chřiby.

Podzemí zámku, které bylo dlouho nevyužívané a až v roce 2013 zde byla vytvořena expozice Křišťálová jeskyně. Jedná se o ojedinělý projekt, který je v České republice unikátem.
Expozice se skládá z několika místností, kde mohou děti i dospělí zapomenout na vnější svět a mohou se nechat unést interaktivní hrou okamžiku.

Ostrožský zámek slavnostně zahájí turistickou sezónu v neděli 28. dubna 2019.

Městská památková zóna

Historické centrum města Uherský Ostroh bylo v roce 1990 vyhlášeno Městskou památkovou zónou. Náměstí sv. Ondřeje je obklopeno nádhernými barokními klasicistními fasádami měšťanských domů a dominuje mu pozdně barokně-klasicistní kostel sv. Ondřeje z roku 1758 s výrazným průčelím, trojúhelníkovým štítem a kostelní věží vysokou 45 metrů.

V Uherském Ostrohu žila od druhé poloviny 15. století početná židovská komunita. Její stopy najdete u břehu Moravy, kde se nachází židovská čtvrť – jeden až dvoupatrové domky v těsné řadové zástavě na drobných parcelách.
Na druhém břehu Moravy, v těsném sousedství křesťanského hřbitova najdete židovský hřbitov. Některé ze zdejších náhrobků jsou více než 300 let staré – nejstarší náhrobní kámen pochází z roku 1700.

Z doby první republiky je zdejší železobetonový most přes řeku Moravu, po kterém do města přijíždíte. Tato technická památka byla postavena v roce 1928 podle projektu Ing. Valenty a zaujme architektonicky působivou elegantní křivkou dvou parabolických nosných oblouků.

Užitečné informace: Infocentrum Uherský Ostroh

Do Uherského Ostrohu se můžete dostat prakticky všemi dopravními prostředky – autem, autobusem, vlakem, ale také na kole nebo lodí.
Lodní přístav oblíbeného Baťova kanálu je kousek od náměstí a v těsném sousedství příjemné cyklostezky.

Kde se v okolí najíst, ubytovat a co dalšího zajímavého vidět vám ochotně poradí v příjemném infocentru vedle zámku.

Kontakt Infocentrum Uherský Ostroh:

Zámecká 24, 687 24 Uherský Ostroh
tel: 572 503 960
e-mail: infocentrum@uhostroh.cz
Facebook: Město Uherský Ostroh
www.uhostroh.cz

Tip pro rodiče s dětmi

Netradiční kemp Slovácký dvůr je jen kousek od Uherského Ostrohu. Najdete zde stylové ubytování ve vinařských búdách pojmenovaných podle jednotlivých odrůd vín, nebo rybářských chatkách. Místo je i pro stany a karavany. Areál Slováckého dvora ale není jen o ubytování. V místě je půjčovna a servis kol, bikepark, hřiště míčové hry, přírodní koupaliště nebo golfové hřiště pro začátečníky. Na své si přijdou i menší děti. Pro ně je uprostřed areálu připraveno lanové centrum s obří skluzavkou.
V těsné blízkosti areálu je Golf resort Jezera a přírodní koupaliště Albatros.

Na místních cyklostezkách ve zdejší rovinaté krajině (např. kolem Ostrožských rybníků) se může bez problémů vydat i méně zdatný cyklista.

Město Uherský Ostroh se nachází v okrese Uherské Hradiště. Poznat tento region můžete netradičním způsobem - očima ptáků a pilotů, prostřednictvím knihy z edice Česko z nebe - Uherskohradišťsko z nebe.CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram