Říčansko a Brandýsko z nebe

28. 08. 2019Novinky

Knihu leteckých fotografií si zaslouží i v mnoha ohledech zajímavý a originální region Praha-východ –  Říčansko a Brandýsko. Nedotčená příroda Středočeské pahorkatiny se tu prolíná s rušnými městy a obcemi v nížinách kolem protékající řeky Labe. Historické stavby tu bok po boku stojí s moderními domy, dokonce i Josef Lada v tomto kraji našel zalíbení.

Region s bohatou historií

Obec Dobřejovice byla oficiálně založena v roce 1309, avšak nespočet historických nálezů vede k myšlenkám, že byla osídlena již v dávnověku. Dominantou obce je barokní zámek, který vznikl na přelomu 17. a 18. století z bývalé tvrze.
V kopcovité krajině poblíž řeky Sázavy se rozkládá Stříbrná Skalice, jejíž stříbrné doly daly podnět k vybudování pražské mincovny. Přímo ve Skalici jsou dodnes zachovány staré štoly ale i funkční kamenolom.
Obec Výžerky se nachází v údolí čertovy brázdy, která vede ze Sázavy na Kouřim. Z dosavadních archeologických průzkumů vyplývá, že byla zdejší oblast osídlena již před 5 000 lety, v mladší a pozdní době kamenné. V 8. století našeho letopočtu bylo území osídleno rodem Zličanů. Naleziště z této doby jsou v okolí rybníka Propast a v Oplanech.

Ladův kraj

Významný region rozkládající se mezi Prahou a řekou Sázavou se nazývá podle jedné z největších osobností české kultury, oblíbeného malíře a spisovatele Josefa Lady. Autor známého kocoura Mikeše a dalších mluvících zvířátek, vodníků, víl a také výtvarného ztvárnění Haškova dobrého vojáka Švejka, čerpal svou inspiraci z kraje kolem rodných Hrusic po celý život. Po stopách Mikeše se můžete vydat z Hrusic, přes Mnichovice, Klokočnou a Světice až do Říčan.

Tipy na nevšední místa

Rozsáhlé lesy, kam se dá vyrazit za turistikou nebo na houby, naleznete u obce Babice.
Hvězdárna Astronomického ústavu AV ČR na vrchu Mandě nad obcí Ondřejov je upravena jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Severněji v Kubětinách je kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v republice.
Kozojedy, malou vesničku poblíž Kostelce nad Černými lesy, zdobí kostel sv. Martina na místě, kde se rozkládala původní historická ves.

Tím výčet zajímavostí ale zdaleka nekončí. Region Praha-východ – Říčansko a Brandýsko toho může nabídnout daleko víc. Abyste se ale při svých toulkách neztratili, přibalte si na cestu naši malovanou mapu Okolí Prahy nebo se inspirujte připravovanou knihou leteckých fotografií ŘÍČANSKO A BRANDÝSKO Z NEBE, která rozšíří naši edici regionálních knih s názvem Česko z nebe.

Jste z regionu Praha-východ? Máte zájem se stát součástí této unikátní knihy leteckých fotografií?

Pomozte nám s tvorbou této knihy, vítáme obce, města, školy i firmy, které jsou součástí tohoto okresu a mají zájem na jeho dalším rozvoji a prezentaci sebe a své práce. Knihy plné unikátních fotografií skvěle poslouží jako dárek pro jubilanty, zastupitele, kolegy či obchodní partnery.

Více informací Vám poskytne náš regionální projektový manažer Tomáš Klepáček, e-mail: , tel: +420 723 803 993.

Více o projektu leteckých knih Česko z nebe se dozvíte zde

Pin It on Pinterest

Share This