Právě vychází další díl edice leteckých fotografií hradů a zámků – ČESKÉ HRADY A ZÁMKY Z NEBE – 3. DÍL VÝCHODNÍ ČECHY
Zastavte na chvíli běh svých myšlenek, oprostěte se od starostí všedních dnů a dopřejte si malé potěšení. Potěšení z dávných příběhů, legend a netradičního pohledu očima ptactva nebeského na někdejší šlechtická sídla, která dokreslují krásu krajiny východních Čech. Příjemný zážitek!
JAKO PERLY V NÁHRDELNÍKU
Hluboké a neprostupné hvozdy pokrývaly kdysi krajinu východních Čech, divoké řeky se dravě řítily svými koryty, nad nimiž se tyčila strmá skaliska hor, v říčních nivách se díky přirozeným záplavám hromadila úrodná půda… Pak přišel člověk a postupně začal dávat řád této divočině a přetvářet si krajinu k obrazu svému.
Nabízíme vám netradiční pohled na panská sídla slavných i méně známých šlechtických rodů, které jsou spjaty s rozvojem krajiny východních Čech. Za Pernštejny a něžnou renesancí se vypravíme do Pardubic nebo do Litomyšle, kterýžto zámek postavený ve stylu italských sídel byl darem Vratislava z Pernštejna jeho milované ženě Manrique de Lara. V Kladrubech nad Labem zjistíte, jak velký význam zde byl přikládán hřebčínu a starokladrubským koním. Za tajemstvím Železných hor, v nichž už staří Keltové těžili a zpracovávali kovy, se vydáme například na tajuplnou zříceninu hradu Oheb, shlížející se v modravé hladině vodní nádrže Seč, anebo na romantický zámek ve Slatiňanech, kde život byl – stejně jako v Kladrubech – silně provázán s chovem koní. Drsnou krásu Orlických hor a jejich podhůří zjemňují takové skvosty, jako jsou zámecká sídla v Novém Městě nad Metují, Častolovicích nebo Opočně, romantické Posázaví dodnes střeží hrady slavných jmen Lipnice nebo Ledeč nad Sázavou…
Jsou jako perly skvostného náhrdelníku a jen stěží lze vybrat, která je ta nejkrásnější a nejvzácnější. Snad kudrnatý novohradský zámek? Anebo dáte přednost renesančnímu klenotu v Moravské Třebové, strohé gotice hradu Kost, barokně impozantní Karlově Koruně, romanticky členitému Hrádku u Nechanic, malebnému zámku ozdobenému čtyřmi věžemi v horském Vrchlabí anebo na skále se tyčícímu Valdštejnu, jehož název napovídá, kdo kdysi ovládal tuto část východních Čech?
Každé z těchto sídel je něčím výjimečné, každé z nich je nepostradatelným dílkem ve skládačce mapující dějiny rozsáhlého východočeského území. Z kterého konce a kterým tím dílkem začít skládat? To necháme na vás. Snad vám tato kniha bude dobrým rádcem a snad se stane i inspirací k výletům po šlechtických sídlech východních Čech…
Zvenku Vám hrady a zámky představí tato knížka, dovnitř už musíte sami 🙂
V knize České hrady a zámky z nebe – 3. díl – Východní Čechy uvidíte netradičním pohledem ptáků a pilotů přes 80 hradů, zámků nebo zřícenin. Ke každému objektu si můžete přečíst i jeho pověst.
Prolistujte si knihu České hrady a zámky z nebe, 3. díl – Východní Čechy online
Tato kniha je určená milovníkům hradů a zámků Čech a také létání a letecké fotografie. Užijte si, prosím, nebeské pohledy na skutečné historické skvosty. Přejeme Vám příjemný kulturní a estetický zážitek.
Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy.
Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.
Kniha je dalším pokračováním ke knihám: