SK CZ PL

Malovaná pozvánka do Berouna

2. 9. 2019

Tip na výlet

Středočeské město Beroun má svým návštěvníkům co nabídnout.

U soutoku řek Berounky a Litavky svým královským životem žije město Beroun. V minulosti se zde soustřeďovali především řemeslníci, kteří na obchodní stezce vedoucí z Prahy do Plzně, nabízeli své výrobky kupcům a pocestným. Dnes svým historickým odkazem i bohatým programem uspokojuje především své návštěvníky.

Po první zmínce o Berounu musíme zapátrat v listinách Přemysla Otakara II. z roku 1265. Jeho současné jméno bychom v nich ale hledali marně. Ukrývá se totiž pod latinským jménem Verona, které překladem do německého Bern, přes české verze Berona a Berúna, doputovalo až k současné podobě. Pokračování příběhu města Berouna, od časů rozkvětu za Václava II. až po současnost, nám nejlépe povypráví naučná stezka Po stopách českých králů

Teď se ale pojďme zblízka podívat na to, jak se historie podepsala na současné podobě města.

Křivolaké uličky nás přivedou nejen k hradbám s cimbuřím, Pražské a Plzeňské bráně, ale také k původně měšťanským domům, které jsou pohlednicovou dominantou Husova náměstí. V jejich podzemí jsou stále zachovány klenuté kamenné sklepy a navenek je zdobí renesanční prvky a barokní štíty.

Radnice v Berouně

Pohádkovou atmosféru berounského náměstí korunuje nepřehlédnutelná budova radnice, jejíž dnešní pseudobarokní podobu z roku 1903 ji vtiskl místní rodák František Coufal.

A to není vše. O hudební doprovod se na náměstí starají Václav, Ludmila, Anežka a Vojtěch. Nejedná se ale o žádné pouliční muzikanty. Jména po českých světcích dostaly čtyři zvony ze zbraslavské zvonařské dílny Rudolfa Manouška, které svými majestátními tóny lákají všechny kolemjdoucí k návštěvě Kostela Sv. Jakuba.

Tyto a další historické památky se nachází v městské památkové zóně, jež byla vyhlášena 10. září 1992. Za pomoci státních i soukromých zdrojů se podařilo ohromnou část z nich opravit, což nemohlo skončit jinak, než získáním titulu Historického města roku 2009.

Beroun nadchne každého návštěvníka nejen svým královským původem a bohatou historií, ale také jedinečným kulturním programem. Za doprovodu barevných tónů podzimu a klasické hudby se koná šestitýdenní Mezinárodní festival Talichův Beroun. Kouzlo tradičních řemesel můžeme zažít na vyhlášených Hrnčířských trzích, které město pořádá na jaře a na podzim. Aquapark v Berouně

Při poznávání Berouna a jeho okolí vám pomůže naše malovaná mapa Berounska. Veškeré turisticky zajímavé místa a atrakce regionu jsou zde namalové, takže hned vidíte, jak vypadají.