CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Boskovice - významné středisko židovského osídlení na Moravě

21. srpna 2020

Vítejte v nádherném městě, které dýchá dávnými dějinami a jež okouzlí každého, kdo sem zavítá. Při procházce starobylými uličkami židovského města či při pohledu na torzo gotického hradu a křehkou krásu empírového zámku podlehnete pokušení zůstat tady navždy.

Tím úžasným městem jsou Boskovice, usazené uprostřed hustých lesů Drahanské vrchoviny, v nádherné krajině lákající k pěším i cyklistickým výletům. Bohatá a pestrá historie Boskovic, kterou v psaných záznamech můžeme sledovat od roku 1222, je spjata nejen s významnými šlechtickými rody. Boskovice byly zároveň jedním z nejvýznamnějších středisek židovského osídlení na Moravě.

Vydejme se tedy za poznáním tohoto města.

Boskovický hrad

Nejstarším z nich je zřícenina boskovického hradu, který byl s největší pravděpodobností vystavěn někdy ve druhé polovině 13. století a na němž se vystřídalo celkem šest šlechtických rodů a množství jednotlivých majitelů, přičemž každý se postaral o nějakou změnu ve stavební dispozici hradu. Proto si návštěvník může povšimnout tolika zajímavých detailů různých architektonických slohů, a proto je boskovický hrad doslova unikátem mezi moravskými hrady.

Věděli jste například, že ze všech hradů v naší zemi jedině tady najdete studnu poháněnou funkčním dřevěným šlapacím kolem?

Pověsti hradu Boskovice

Boskovický hrad je opředen mnoha pověstmi a legendami. Vypráví se tu o čertech, vodnících, skřítcích i o pokladech. Na cestě proti proudu času se setkáme i s loupeživým rytířem, který prý tu kdysi žil.
Jednoho dne zjistil, že krajem pojede opat z nedalekého kláštera s truhlicí plnou peněz a rozhodl se, že jej přepadne. Rytířův komorník nerad viděl pánovy nekalé činy, nedokázal mu v nich však zabránit. Alespoň tedy uloupený poklad v noci zakopal. Když to rytíř zjistil, velice se rozzuřil a už už se chystal komorníka probodnout, když tu se na nádvoří zjevil sám pán pekel, divoce se zachechtal a rytíře odnesl s sebou.
Vypráví se, že od té doby rytíř v podobě kohouta s ohnivým hřebínkem a planoucíma očima hlídá onu uloupenou truhlici. A spravedlivý komorník? Ten prý se, proměněn v černého kavalíra, zjevuje o svatojánské noci a ukazuje dobrým lidem cestu k pokladu...

Nejkrásnější empírový zámek

Panským sídlem byl boskovický hrad až do 17. století. Tehdy získali panství Ditrichštejnové, kteří měli jiné představy o pohodlném bydlení.

Vystavěli si tedy reprezentativní rezidenci, v níž dnes sídlí Muzeum regionu Boskovicka. Ditrichštejnům ovšem brzy zámeček přestal dostačovat, a proto se František Xaver z Ditrichštejna rozhodl vystavět sídlo mnohem honosnější.

Stavební místo nevybral náhodou – ten nádherný empírový zámek, který patří k nejkrásnějším stavbám svého druhu na Moravě, stojí v místech někdejšího dominikánského kláštera. Pohled na tento skvost, který patří k nejkrásnějším empírovým zámkům v republice, vám doslova vezme dech už při vstupu do vestibulu s mohutnými sloupy a unikátním trojramenným schodištěm. Velmi lákavá je také procházka zámeckým parkem, v němž lze nalézt množství vzácných a pozoruhodných dřevin.

Židovská obec

Tímto však výčet boskovických zajímavostí zdaleka nekončí. Stačí ujít několik desítek metrů a starobylá brána vás uvede do úplně jiného světa. Do světa úzkých uliček lemovaných barevnými domky, které jsou spolu se synagogou, očistnou lázní mikve, nedalekým hřbitovem a dalšími cennými památkami živoucím svědectvím o velikosti a bohatství boskovické židovské obce. 

 Co ještě můžeme v Boskovicích navštívit?

Obdivovatelé sakrální architektury nahlédnou do nitra gotického kostela sv. Jakuba Staršího, pozornost si zaslouží i půvabný kostelík Všech svatých.

Zájemcům o silné stroje neunikne expozice historických zemědělských strojů, všichni zvídaví si mohou zajistit návštěvu malé hvězdárny umístěné na střeše Základní umělecké školy Boskovice.

Ovšem především děti znají Boskovice i z té jiné, hravé a zábavné stránky. No jistě, vždyť Westernové městečko je známé po celé republice! Autentická atmosféra Westernového městečka, kovbojských přestřelek a indiánských rituálů vás doslova pohltí. Můžete tady strávit jen pár hodin, ale klidně i několik dnů a vždycky zažijete něco jiného.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak skutečnost, že přímo v sousedství Divokého západu si spolu s dětmi můžete prověřit své cyklistické schopnosti na skvělých single trailech různých obtížností. O kus dál zase čekají zajímavé krasové jevy a specifická flóra Vratíkovského krasu, procházky Arboretem Šmelcovna a nekonečné toulky nádhernou a svěží krajinou Drahanské vrchoviny.

Praktické informace

Město Boskovice: www.boskovice.cz

Informační centrum Boskovice:
Masarykovo náměstí 3/1
680 01 Boskovice

Te.: 516 488 677
Mail: informace@boskovice.cz

Otevírací doba:
Po-So: 8 - 17
Ne: 8 -- 16

IC Region Boskovicko: www.regionboskovicko.cz

Hrad Boskovice: www.hradboskovice.cz

Zámek Boskovice: www.zamekboskovice.cz

Westernové městečko: www.westernove-mestecko.cz

Festival Boskovice


Tradiční festival pro židovskou čtvrť konaný už od roku 1993 v Boskovicích. Festival pořádá sdružení UNIJAZZ.

Letos se festival koná od 28. 8. - 30. 8. 2020

Akce proslula nejen kvalitní „nekomerční“ nabídkou hudby, výstav, divadelních představení, filmů či autorských čtení, ale především poklidnou atmosférou a dobrým zázemím, které si užívají i rodiny s malými dětmi.

Boskovický festival, na rozdíl od jiných, probíhá v celém městě a v tom spočívá jeho výjimečnost. Můžete se těšit na koncerty v amfiteátru letního kina, jazzovou scénu v zámeckém skleníku, další hudební scénu za muzeem, odpolední divadla na hradě a ve farské zahradě, promítání v kině Panorama i v amfiteátru, komornější koncerty v synagoze, cyklovýlet, nonstop DJs scénu na palouku před hradem a další překvapení.

Festival je zaměřený na propagaci jedinečné urbanistické památky v tomto jihomoravském městě.

Více o festivalu ZDE

BLANENSKO Z NEBE

Fotografie a většina textu je použita z knihy Blanensko z nebe, kde si Boskovice a celý okres Blansko můžete prohlédnout  netradičním pohledem ptáků a pilotů.

Inspirujte se a poznejte tento rozmanitý kraj.

Prolistovat BLANENSKO Z NEBECBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram