CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Adršpach bez tlačenic

12. července 2020

Adršpašsko-teplické skály patří k nejnavštěvovanějším místům u nás. Letošní koronavirová situace nápor turistů z Polska trochu omezila, ale i tak máme pro vás pár tipů, jak si toto unikátní skalní město projít bez tlačenic.

V první řadě se vyhněte návštěvě skal ve dnech polských svátků (12.-13. dubna, 1.-3. května, 11.-14. června a 15. srpna).  Skalní město je otevřeno celoročně a pokud se nechcete vydat do skal v zimních měsících, ale např. o prázdninách, vydejte se do nich hned ráno (otevírá se v 8 hod.) nebo až odpoledne. Největší fronty před pokladnami jsou od 10 do 15 hodin. Pokud máte v plánu projít obě skalní města v jeden den, začněte hned po ránu v Adršpachu a pokračujte do Teplického skalního města, protože tam bývá mnohem méně turistů než v Adršpachu.

Prohlídkový okruh Adršpašské skály

Vstup do skalního města je hned vedle nové moderní budovy Turistického informačního centra, kousek od vlakové zastávky Adršpach. Ke vstupence dostanete informační letáček s mapkou a popisem těch nejzajímavějších skalních věží a útvarů.

Turistický okruh je dlouhý 3,5 km, ale vede členitým terénem se spoustou schodů, takže si na něj vyhraďte cca 3 hodiny. Vede po zelené značce  a můžete si ho prodloužit a zpestřit procházkou kolem jezera Pískovna (po modré značce) nebo projížďkou po Adršpašském jezírku (k nástupnímu místu vás dovede žlutá značka a velké množství schodů). Prohlídkový okruh vás provede kolem těch nejatraktivnějších skalních útvarů: Milenci, Homole cukru, Džbán, Babiččina lenoška, Sloní náměstí, Starosta, atd.

Prohlídkový okruh Teplické skály

Vstup do Teplického skalního města je od parkoviště na okraji Teplic nad Metují nedaleko vlakové zastávky Teplice nad Metují skály. Skály jsou také otevřeny celoročně. V pokladně dostanete ke vstupence informační brožuru s mapou a popisem nejzajímavějších skalních útvarů. Prohlídkový okruh není vhodný pro kočárek nebo vozíček.

Okruh je dlouhý 6 km a vede po modré turistické značce. Cestou potkáte několik informačních tabulí o historii objevování skalních měst nebo o zdejších přírodních zajímavostech.

Prohlídkový okruh můžete začít výstupem na pozůstatky středověkého strážního hradu Střmen. K hradu vede velké množství schodů a doporučujeme ho zdatnějším turistům. Pokračujete Skalní bránou s pamětní deskou, která připomíná návštěvu Johanna Wolfganga Goetha dne 30. 8. 1790. Projdete Velkým chrámovým náměstím, budete pokračovat kolem dalších zajímavých skalních útvarů a nakonec se zchladíte v soutěsce Sibiř, kde se často až do léta drží sníh.

Do Teplických skal můžete také projít přímo z Adršpašských skal po žluté značce, která vede Vlčí roklí. Je to zajímavá 4 kilometry dlouhá trasa, na začátku plná žebříků a schodů, vedoucí divokou přírodou s rašeliništi. Odměnou za nachozené kilometry vám může být i to, že pokud do Teplických skal přijdete Vlčí soutěskou, nemusíte platit vstupné.

Křížový vrch a Zdoňovské menhiry

Pokud ještě nemáte dost stoupání po schodech a žebřících a chcete mít krásný výhled na Adršpašské skály, vydejte se přímo z Adršpachu po žluté turistické značce na Křížový vrch.

Od centrálního parkoviště je to na vrchol necelých 1,5 km a cestou půjdete kolem 14 zastavení křížové cesty vtesané do skal.  Na vrcholu je umístěný kříž z roku 1857 a výhledy z něj opravdu stojí za vynaloženou námahu. Za dobrého počasí dohlédnete na hřeben Krkonoš se Sněžkou a uvidíte i Ještěd. V klidu si prohlédnete stěnu skal nad Adršpachem.

 Ti, kdo chtějí poznat další magická místa kolem Křížového vrchu, mohou pokračovat po žluté značce směrem do obce Zdoňov. Kousek pod Křížovým vrchem narazíte na Zdoňovské Menhiry. Energetický harmonizační systém krajiny ve Zdoňově postavili čeští druidové a vy zde můžete načerpat energii a pokochat se výhledem na okolí Zdoňova a Kapli sv. Jana Nepomuckého v Hrnčířském údolí.

Pro zvídavé turisty doporučujeme vystoupat na protější zalesněný vrch Kopeček, kde je mezi stromy objevíte ruiny  kostela Panny Marie. Z kostely zbyly jen obvodové zdi staré téměř 350 let a také podmanivá atmosféra tohoto místa.

Praktické informace

Adršpašské skály: www.skalyadrspach.cz
Teplické skály: www.teplickeskaly.com

Ubytování Adršpach: www.skalyadrspach.cz/sluzby/ubytovani/
Ubytování Teplice: www.teplickeskaly.com/ubytovani/ubytovani-v-teplicich-n-met-a-okoli/

Doprava mezi skalními městy: parkoviště u vstupu do obou skalních měst je zpoplatněná, pro přesun můžete využít vlak, který jezdí mezi zastávkou Adršpašskéskály-vstup a  Teplice nad Metují skály několikrát denně.

Mezi vstupy do skalních měst vede také příjemná cyklostezka a červená turistická značka v délce necelých 4 km

Upozornění: Oprava silnice mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem komplikuje jízdu autem - z Teplic do Adršpachu musíte jet objížďkou přes Stárkov. Oprava silnice je dočasně přerušena v době prázdnin. V období od soboty 4.7. do pondělí 27.7.2020 tak projedete po trase bez zdlouhavých objížděk. Berte, prosím, ohled na to, že projíždíte komunikací v rekonstrukci.

Občerstvení: v Teplicích nad Matují a v Adršpachu je velké množství restaurací a bufetů, bohužel v Adršpachu není obchod s potravinami

Tipy na výlety a akce

Zámek Adršpach

Celoročně otevřený zámek ve kterém si můžete v klidu dát občerstvení v zámecké kavárně s venkovním posezením nebo si prohlédnout horolezecké muzeum a expozici lnářství a tkalcovství. V nepříznivém počasí je ideální čas na tajemné sklepení zámku, kde si můžete zahrát unikovou hru na Téma třetí princ.

Parkování u zámku je zdarma
www.obecadrspach.cz/zamek-1/

Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují

Letos se uskuteční již 37. ročník soutěžní přehlídky profesionálních a amatérských filmů z celého světa s horolezeckou i jinou sportovní tématikou. Tento festival má v Teplicích nad Metují dlouholetou tradici a těší se velké oblibě, jak u českých tak zahraničních návštěvníků, kteří našli zalíbení v extrémních sportech, a to zejména v těch, které se provozují ve volné přírodě.

Termín festivalu: 28. - 30. 8 .2020
www.horolezeckyfestival.cz

Zámek Náchod
Honosné knížecí sídlo i majestátní fortifikační celek na hranici mezi Českou republikou a Polskem. Z gotického hradu, založeného v polovině 13. století, byl na přelomu 16. a 17. století přestavěn na renesanční zámek. Svou dnešní architektonickou podobu získal během přestaveb a interiérových úprav v 17. a 18. století. Mezi nejvýznamnější majitele Náchoda patřili Smiřičtí ze Smiřic, italský rod Piccolominiů, Kuronští a německý knížecí rod Schaumburg-Lippe.
www.zamek-nachod.cz/cs

Náchodsko z nebe
Adršpašsko-teplické skály netradičním pohledem ptáků a pilotů si můžete prohlédnout v knize leteckých fotografií NÁCHODSKO Z NEBE.

Inspirujte se a poznejte tento rozmanitý kraj.

Prolistovat NÁCHODSKO Z NEBE



CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram