CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Za bílou stopou do Jizerek

20. února 2020

Letošní zima zdá se být poněkud rozmarná, ale přesto jsou i u nás místa, kde ji potkáte v plné kráse. Obzvláště vy, milovníci bílé stopy.

Tímto místem jsou Jizerské hory, kde jsou aktuálně výborné podmínky pro běžkování a např. 20. 2. 2020 bylo upraveno 204 km běžeckých stop!

Pokud Jizerky v zimě neznáte a nevíte kde dojet, zaparkovat a vyrazit do stopy, máme pro vás tento zimní tip.

Jizerská magistrála přímo od parkoviště

Ideálním výchozím místem do strojově upravených stop je Smědava, kam dojedete z Hejnice. Je zde velké placené parkoviště a restaurace Smědava. Na Smědavu se dostanete také autobusem z Hejnice, zastávka je přímo u restaurace. Doporučujeme být na Smědavě brzy ráno, je to oblíbené nástupní místo, které se během poledne, zejména o víkendu, rychle zaplní.

Centrální část Jizerských hor má charakter náhorní plošiny. Ve výšce kolem 1 000 m máte k dispozici denně perfektně upravované běžecké tratě, na kterých se už od roku 1968 každoročně pořádá populární dálkový běh na lyžích „Jizerská padesátka“. Jedná se o bezpečný technicky nenáročný terén vhodný i pro začátečníky, na své si přijdou milovníci bruslení - vedle vyžehlených stop je pro ně upravená cesta. Nepotkáte zde turisty - chodce, kteří ve své nepoučenosti šlapou ve stopě a stopu tak ničí.

Od Smědavy se můžete vydat ve stopě Jizerské magistrály směrem na Bedřichov nebo Josefův Důl. Pokud se vydáte na druhou stranu, dostanete se k vodní nádrži Souš, do Kořenova nebo Jizerky. Stopy jsou rozvětvené do množství odboček a vy si můžete vybrat okruh "své Jizerské padesátky" tak, že nepojedete stejnou cestou. Boční cesty jsou příjemné tím, že zde nepotkáte tolik běžkařů. Ne vždy jsou vyžehlené stopy po obou stranách cesty a vyhýbání se ostatním, vám může pokazit zážitek z perfektně upravených stop.

Nalehko

Do stopy si nemusíte brát batůžek s celodenní svačinou, pitím a náhradním oblečením. Stačí ledvinka s menší láhví s pitím, tyčinka müsli a běžecký vosk. Po cestě máte možnost utišit hlad a žízeň v několika občerstvovacích zastávkách.

Stylová a příjemná je např. horská stanice KNAJPA, která je 3 km od Smědavy, za smluvní ceny doplníte energii v občerstvení Promenáda nebo si dáte něco dobrého v občerstvení Hřebínek.

 Dobře a rychle se najíte a ohřejete na Nové Louce v Šámalově chatě nebo na Jizerce v Horské chatě Pešákovna.

Večerní Relax

Pokud se ubytujete v Novém Městě pod Smrkem jako my, určitě využijte místní veřejný bazén a saunu. Najdete je v secesní budově, která byla postavena s přispěním místní textilní firmy Klinger v roce 1911 a nyní, po rozsáhlé rekonstrukci, si zachovává svůj půvabný vzhled. Po saunování si tekutiny můžete doplnit v malém a příjemném bufetu s nabídkou točeného piva.

Regeneraci těla nabízí i zdejší lázně Libverda. Vybrat si můžete z velkého množství pobytových balíčků.

Co dělat když prší nebo není sníh

I milovníci bílé stopy mají občas chuť na něco jiného než běžkování. I v tomto zapadlém koutu najdete překvapivé kulturní skvosty, přírodní nebo technické zajímavosti, které stojí za návštěvu. Přímo z Nového Města pod Smrkem se můžete projít k pramenu Novoměstské kyselky (cca 2,5 km od centra). Voda z pramene je chutná, perlivá, málo mineralizovaná a středně železitá voda. Necelé 2 km od centra si můžete prohlédnout významnou památku města, majestátní stavbu Klingerova mauzolea z roku 1912. Vznik Nového Města pod Smrkem je spojen s těžbou cínu a dalších barevných kovů v jeho okolí. O historii těžby se můžete dozvědět na naučné hornické stezce, která vede z centra přes Rapickou horu, kde uvidíte i pozůstatky dolů. V Hejnici nemůžete minout klášter františkánů s barokním kostelem Navštívení Panny Marie. Je to nejstarší mariánské poutní místo v litoměřické diecézi a překvapí vás svou mohutností. Milovníci hradů mohou navštívit impozantní hrad a zámek Frýdlant, stojící na skalní ostrožně nad řekou Smědá. Tento rozlehlý a architektonicky pestrý komplex skládající se ze středověkého hradu a renesančního zámku patří k nejvýznamnějším památkám v Česku.

Praktické informace

Turistické informační centrum Nové Město pod Smrkem:

Palackého 276, 463 65, Nové Město pod Smrkem
+420 720 025 933
nmps.info@centrum.cz
http://infocentrum-nmps.cz/cz/

Informace o aktuálním stavu běžkařských stop v Jizerských horáchhttps://bilestopy.cz/jizerske-hory

Ubytování v Novém Městě pod Smrkem:

  • J Camp: www.jcamp.cz
  • Penzion U všech andělů: www.uvsechandelu.cz
  • Sportovní a relaxační centrum p.o.: http://ubytovani-relax.com
  • Ubytování Smrk.eu: https://postolka.com/

 

Inspiraci pro poznávání Jizerských hor vám může být kniha LIBERECKO Z NEBE.CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram