CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Vyšla nová kniha Rakovnicko z nebe

11. května 2021

Právě vychází nová kniha leteckých fotografií okresu Rakovník - RAKOVNICKO Z NEBE, která doplňuje mozaiku knih ze Středočeského kraje .
.

Tam, kde se z vodní hladiny řeky Berounky zvedají strmé břehy, aby přerostly ve svahy a rokle plné tmavých lesů a zvěře, a kde čeští králové měli svá sídla i honitby, leží Rakovnicko. Tento region skrývá spoustu krás a zajímavostí. Poznejte jej z nebe!

V knize si prohlédnete jak z nebe vypadá královské město s bohatou historií a řadou památek Rakovník, hrad Křivoklát, město Nové Strašecí a blízký lupkový lom, město Jesenice, největší železniční muzeum v Lužné, rozhlednu Mackova hora nebo tu na Senecké hoře, pivovar Krušovice, starobylý kostel sv. Vavřince v Senomatech, zámky Mšec, v Olešné, Svatý Hubert nebo Chateau Šanov, zříceninu hradu Krakovec a Týřov nebo pozoruhodný dvůr Karlov.

RAKOVNÍK

Královské město s neobyčejným náměstím, vyhlášené svou světoznámou užitkovou i dekorativní keramikou, jedinečným pivem, nepřehlédnutelnými architektonickými skvosty i nenápadnými klenoty, čekajícími na objevení, leží v malebné krajině na okraji nejrozsáhlejšího lesního celku ve středních Čechách.

Podle pověsti vzniklo v okolí mlýna, ve kterém vařila jistá matka svým dětem k jídlu v době hladomoru raky. Jeho jméno ani založení ovšem s raky nesouvisí, slovo „rakovník“ nejspíš znamenalo druh porostu v mokřinách při potoce, ve kterém raci hojně žili a který dal později jméno i celému městu. Jisté je, že osada kdysi vznikala na důležité obchodní stezce, písemně se poprvé dokládá již v roce 1252 a kolem roku 1300 už získávala základ současné podoby včetně dlouhého náměstí. To je dnes coby Husovo náměstí se svými 400 metry druhým nejdelším náměstím v celé České republice. Lemují ho zachované měšťanské domy, zdobí mariánský sloup s českými patrony a dominuje mu vrcholně gotický chrám svatého Bartoloměje s krásnou kazatelnou i unikátním mozaikovým obrazem Piety, zhotoveným komplikovanou technikou řezané mozaiky, vyrobené v proslulé rakovnické keramické továrně na počátku 20. století. 

Hrad Křivoklát

Je-li vám život milý, nikdy nechoďte do křivoklátských lesů v lichém počtu, Pán Dyma, jejich strážný duch, to totiž nemá rád.

Nejčastěji se objevuje po bouřce, když se paří lesy, a bere na sebe nejrůznější podoby. Tou nejstrašlivější je ohnivý drak, kolem kterého srší za letu jiskry a plameny do všech stran. Lidem, kteří jsou v sudém počtu, neublíží, běda však těm, co přijdou v počtu lichém. Pán Dyma je roztrhá. Povídá se také, že ve zdejších lesích ukryl svůj poklad loupežník Babinský. Páni z Křivoklátu se to brzy dozvěděli, Babinského zajali a vedli v řetězech na hrad, aby vyzvěděli, kde poklad zakopal. Loupežník nejprve i přes mučení na skřipci zapíral, nakonec si však vymyslel, že peníze najdou pod třetím vrškem mezi Křivoklátem a Lány. A zatímco páni odjeli hledat poklad, slavný loupežník Babinský se zbavil okovů a vesele prchal z hradu pryč.

Věříme, milí čtenáři, že tyto pohledy ve vás zanechají stejný zážitek jako letci, kterému bylo dopřáno vidět tento region z malého letadla.

Kniha potěší každého milovníka Rakovnicka -  ať už "místního" nebo zahraničního turistu, který se do Česka rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje. Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy.

Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích - v českém a anglickém.

 

Prolistujte si knihu RAKOVNICKO Z NEBE onlineCBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram