Právě vychází nová kniha leteckých fotografií z ORP Šlapanice – Šlapanice a okolí Brna z nebe
Kde byla svedena nejtěžší tanková bitva 2. světové války, jak rozlehlé bylo bojiště slavné bitvy u Slavkova a co všechno ukrývá malebné údolí říčky Bobravy? To vše a mnohem více se dozvíte při listování touto knihou. Nasedněte do letadla a seznamte se pohledem z výšky s oblastí ORP Šlapanice (obec s rozšířenou působností). Při pohledu z výšky Vás upoutají zejména vesničky s upravenými centry, krásnými kapličkami a kostelíky. Jejich červené střechy vykukují mezi hustými lesy, upoutají pozornost uprostřed rozlehlých polí. Tento region je zároveň velmi bohatý na nejrůznější architektonické památky. Ať už jde o zámky a zámečky, kostely nebo památníky válečných střetů.KRAJINOU SLAVNÝCH BITEV A SKVĚLÉHO VÍNA
V těsné blízkosti Brna se rozkládá region, který překvapí svou mnohotvárností a rozmanitostí, množstvím památek i pozoruhodných přírodních krás. Ano, přesně takové jsou Šlapanice a okolí Brna.
Prolétněte se spolu s námi nad tímto regionem a poznejte jej tak trochu jinak – pohledem ptáků a pilotů. Jeho správním centrem jsou Šlapanice. Toto starobylé město, jehož historie sahá až do časů, kdy jižní Moravou putovaly tlupy pravěkých lovců, vás mile překvapí. Jeho pýchou je nejen kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn patrně už na konci 12. století, ale i sousední scholasterie z přelomu 13. a 14. století. Kromě toho, že tento starý název dokládá, že už ve středověku bývala ve Šlapanicích škola, se v muzeu sídlícím ve scholasterii dozvíte mnoho zajímavého o regionu a jeho historii i kultuře.
A zjistíte také, že Šlapanice jsou tím nejlepším místem, odkud lze vyrazit za poznáním míst, kde v prosinci roku 1805 proběhla nejkrvavější bitva v dějinách Českých zemí – bitva u Slavkova. Věděli jste, že bojiště bylo tak rozlehlé, že se do jeho prostoru vejdou katastry pětadvaceti obcí? Napoleon a jeho generálové měli skvělé pozorovatelny v podobě kopců Žuráň, Santon a Pracký kopec.
Vy však při listování touto knihou dohlédnete mnohem dál. Až k jeskyním Moravského krasu nebo do hlubokých lesů obklopujících Bílovice nad Svitavou, z nichž byl v prosinci roku 1924 pokácen první vánoční strom určený pro výzdobu brněnského náměstí Svobody. Potěšíte se pohledem na barokní krásu poutního chrámu Narození Panny Marie a areálu Duchovního centra sv. Františka z Pauly ve Vranově, svou velikostí vás ohromí monstrózní mokerská cementárna a vápenka. Její areál při pohledu ze země jistě nevypadá nijak vábně, stejně jako velké lomy, které se tady zakusují do zemského povrchu. V této knize se vám však představí z úplně jiného úhlu. A vy zjistíte, že i tato díla lidských rukou dodávají krajině jisté kouzlo, dokreslují její ráz a jsou zrovna tak zajímavá jako třeba svahy vinic v jižní části regionu.
Věděli jste například, že víno z Újezdu u Brna bývalo už před staletími tak dokonalé, že dokonce samotný biskup Tas Černohorský si v roce 1465 vymínil, aby mu byla dovážena výhradně zdejší vína?
Újezd u Brna ovšem není jedinou zdejší vinařskou obcí. Vždyť Viničné Šumice mají jiskřivý mok přímo v názvu a vinohrady byste našli snad v každé vesničce nacházející se v jižní i východní části Šlapanicka.
Poněkud jiné obrazy čekají v západním cípu tohoto krásného regionu. Tudy protéká říčka Bobrava, která v krajině doslova čaruje. Její klikatící se údolí ukrývá mnohá tajemství a láká k objevům a poznání. Lidé se tady usadili už v dávných dobách a během staletí dokázali spolu s přírodou vytvořit z tohoto koutu Moravy úžasné místo. Bohaté dějiny zde zanechaly svou nesmazatelnou stopu v podobě starobylých kostelíků, mlýnů na Bobravě či zámečků, ale i ozvěnu největší tankové bitvy druhé světové války, která proběhla u Ořechova.
A všechno toto činí ze Šlapanicka jeden z nejzajímavějších regionů Moravy. Prolistujte tuto knihu. Může se stát nejen inspirací, ale také třeba jakýmsi malým průvodcem na vašich cestách za objevy a poznáním.
Věříme, milí čtenáři, že tyto pohledy ve vás zanechají stejný zážitek jako letci, kterému bylo dopřáno vidět tento region z malého letadla.
Kniha potěší každého milovníka Šlapanicka, ať už „místního“ nebo zahraničního turistu, který se do Česka rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje. Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.
Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy.
Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.