CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Vychází aktualizovaná turistická mapa KČT ČESKÝ RÁJ

26. listopadu 2021

Klub českých turistů obnovil v roce 1991 po 42 letech vydávání turistických map. Tyto mapy vynikají vysoce hodnověrnými a spolehlivými zákresy značených turistických tras, které jsou koneckonců chloubou KČT a v terénu existují díky práci našich dobrovolníků.

Všechny lokality popsané v textu jsou v mapě shodným způsobem zvýrazněné (podtržení, zarámování nebo podbarvení v téže barvě). Zadní strana je věnována seznámení se se zajímavými místy zakreslenými v mapě, případně s celým regionem, nově zde najdete i prezentace partnerů, kteří se na vzniku aktualizované mapy podíleli. Jako bonus je zde abecední rejstřík, který vám umožní najít libovolné v textu popsané heslo i jeho polohu na mapě.
Součástí mapy je brožura s popisem a fotografiemi měst a obcí v Českém ráji.

Mapa prošla kompletní podrobnou aktualizací každé lokality, v mapě jsou zaznačené:

  • Pěší turistické trasy
  • Lyžařské turistické trasy
  • Cyklistické turistické trasy
  • Značené trasy pro vozíčkáře
  • Jezdecké turistické trasy

ČESKÝ RÁJ

Český ráj. Jméno, které zná snad každý z nás, krajina, jíž podobnou nikde na světě nenajdete.

Leží přibližně 50 km severovýchodně od Prahy, na východě přechází v Podkrkonoší a ze severu je ohraničena zvedajícími se hřebeny Krkonoš a Jizerských hor. Je to region půvabný a romantický, v němž se snoubí neuvěřitelné množství krás přírodních s těmi člověkem vytvořenými. Není tedy divu, že právě v 19. století, které tolik přálo romantickým náladám a myšlenkám, tomuto koutu naší země začali hosté z lázní Sedmihorky říkat Český ráj.

Co nejvíce charakterizuje krajinu Českého ráje?

Odpověď je velmi jednoduchá: především skály. Jsou opravdu všude a jejich počátky se datují do druhohor, kdy byla celá oblast zaplavena mořem. Někdejší mořské dno bylo působením tektonických sil o mnoho milionů let později vyzdviženo, rozdělilo se na řadu samostatných tabulí a díky postupné erozi vytvořilo unikátní skalní města s vysokými skalními věžemi a hlubokými stržemi – dnešní Suché skály, Prachovské skály, Hruboskalsko či Příhrazské skály. Krajinu dnešního Českého ráje pak ve třetihorách dotvořila sopečná činnost, která nám na památku zanechala zbytky čedičových sopek, mezi které patří významné dominanty regionu Trosky, Veliš nebo Kozákov.

Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn byl původně postaven na třech pískovcových základech, z nichž na prvním byl přední hrad přístupný kamenným mostem přes hluboký příkop, na druhém prostřední hrad a na třetím, zčásti hluboko sníženém podkladě, zadní hrad s velkou věží a palácem. Z původního středověkého hradu mnoho nezbylo. V 18. století byl přistavěn barokní kostelík a velkolepý obloukový most s galerií pískovcových soch českých světců, ve století devatenáctém změnily tvář hradu novogotické úpravy.

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála bezesporu patří ke skvostům mezi českými zámky, přestože stejně jako Valdštejn pochází z dob dávno před tím, než získal svou renesanční a nakonec romantickou novogotickou podobu. Původně byl typickým skalním hradem zasazeným do bizarních skal, které podněcují fantazii a prý byly v minulosti svědky mnoha prazvláštních příběhů, o nichž se nám dodnes dochovaly poutavé legendy a pověsti.

Zámek Sychrov

Po celý rok, v létě i v zimě, láká k návštěvě novogotický zámek Sychrov. Tento architektonický skvost určitě znáte z pohádky Zlatovláska nebo Nesmrtelná teta. Věděli jste však, že jako jediný zámek v České republice má klasické královské apartmá, které bylo připraveno pro nejvýznamnější hosty? A obdiv si zaslouží také zdejší obrazová galerie, která je největší sbírkou francouzského portrétního umění ve střední Evropě.

Při svém putování Českým rájem nesmíte vynechat ani zříceninu hradu Frýdštejna, kde si při pohledu na kulatou věž jistě vzpomenete na pohádku „O Jasněnce a létajícím ševci“. Anebo procházku Železným Brodem, který je mekkou podkrkonošských sklářů, a další a další místa.

Je toho spousta, čím Český ráj vyniká mezi ostatními regiony České republiky. Stačí se jen dobře rozhlédnout a s mapou v rukách vyrazit tam, kam vás srdce táhne. Vzhůru za objevy!

Měřítko mapy: 1:50 000
Rok vydání: 2021
Vydání: 9. vydání
Vysvětlivky v češtině, angličtině, němčině a polštině dělají mapu univerzální i pro zahraniční turistyCBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram