KRAJINA, KDE I BEZ KŘÍDEL VYSTOUPÁTE AŽ DO NEBES
Trutnovsko – v tomto nádherném koutě naší vlasti se prolíná kouzelná příroda s bohatou historií, architektonickými památkami i unikátními vodními díly. Od monumentální hradby Krkonoš na severu po perlu barokního umění a architektury Kuks a „Betlém“ s galerií Braunových soch na jihu.
Trutnovsko vám přiblížíme z pohledu ptáků a vše získá novou perspektivu. Krakonošovo království se před vámi zjeví v celé své kráse a vy dohlédnete ještě mnohem dál, až za jeho hranice.
Město draka je branou do Krkonoš
Centrem regionu je město draka a hudebních festivalů pod širým nebem – Trutnov. Víte, že je jediným městem u nás, kde se hlavní náměstí jmenuje po samotném pánu hor, Krakonošovi?
Město Trutnov leží na řece Úpě a je často nazýváno východní branou Krkonoš, našich nejvyšších hor. Historické centrum je památkovou zónou, kde se dochovaly i fragmenty někdejšího městského opevnění. Bez povšimnutí nelze minout ani památník generála Gablenze, protože byste tak přišli o unikátní výhledy. Ze zdejší vyhlídky pod Janskou kaplí totiž nádherně přehlédnete celý Trutnov a jako na dlani máte Krkonoše i Sněžku s Černou horou.
Krakonošova zahrádka
Na dosah jsou také turistická horská střediska Pec pod Sněžkou, Horní Malá Úpa a Dolní Malá Úpa. Jen pár kilometrů je z Trutnova do Janských Lázní. Odtud se můžete vydat pěšky nebo lanovkou na Černou horu.
A teď zpátky nahoru, stačí několik mávnutí křídly a budete se vznášet nad starobylou Úpicí, kterou tak důvěrně známe z pohádek Karla Čapka. Z Úpice můžete projít po cestě bratří Čapků pěkný kus Trutnovska přes Jestřebí hory a Rýchory až do Pomezních Bud.
Z nebe je neopakovatelný pohled do čapkovské Krakonošovy zahrádky. Však tato zahrádka je i vyhlášeným houbařským rájem s borůvkovým bonusem. Shora se rozhlédnete po nejstarším národním parku České republiky a osvěžíte se pohledem na romantické vodopády, z nichž nejvyšší, Pančavský, je 148 metrů vysoký.
Naučné stezky vás provedou kolem mnoha zajímavostí, dolovala se tu měď i zlato, kamenné i černé uhlí, vápenec, jsou zde i naleziště polodrahokamů. Vyskytují se tu zkameněliny v kamenouhelných lupcích a malachit s azuritem. Na Rovních lze najít krásné mechové acháty, ametysty, záhnědy a křišťály. V lomu svatého Klimenta se dříve těžil kámen pro výstavbu hraběcích lázní. Dnes je zde přírodní galerie a pořádají se sochařská sympozia.
V Bernarticích uvidíte nepřehlédnutelnou národní technickou památku, dvoupatrový železniční most. Tato působivá stavba měří přes dvacet čtyři metrů a tvoří ji primárně pískovec. A víte, že na trati Janské Lázně – Černá Hora vznikla první kabinová lanovka? Její provoz byl zahájen v roku 1928.
Krajina hlubokého duchovního poselství
Trutnovsko je spojeno také s tkalcovstvím a výrobou porcelánu. Je ovšem i krajinou, která v sobě nese hluboké duchovní poselství. Ano, tím je úchvatný areál hospitálu Kuks, kde mistři baroka Giovanni Battista Alliprandi a Matyáš Bernard Braun pozvedli krásu údolí Labe k dokonalosti.
Hospitál Kuks
Život a smrt, věčnost uměleckých děl a pomíjivost lidského života, užívání života a zbožné rozjímání, ctnost a neřest…
Snad každý zná Braunovy sochy ctností a neřestí, které se tyčí napravo i nalevo od vstupní brány do hospitálu Kuks. Když kolem nich budete procházet, donutí vás svým kamenným pohledem, abyste se nad jejich významem opravdu zamysleli, zasáhnou vás až do hloubi duše. A vy pochopíte, že toto je to pravé baroko. Neuvěřitelné a nepolapitelné tajemství protikladů prostupuje celým areálem hospitálu. To prazvláštní kouzlo tady bylo snad od počátku věků. Povídá se, že kdysi na tomto místě nalezl jakýsi člověk tři zlaté pruty rostoucí přímo ze země. Utrhl je a spěchal je prodat. Ještě po dvakráte pruty vyrostly, pak ale dotyčný tajemství prozradil a kouzlo přestalo existovat. Je ale docela možné, že nezmizelo úplně. Jen změnilo svou podobu do pokladů jiných, jejichž opravdovou hodnotu poznají jen vyvolení…
Zámek Nové Zámky
Máte rádi příběhy o pokladech a chtěli byste také alespoň někdy nějaký poklad nalézt? Pak byste se měli vypravit k zámku zvanému Nové Zámky. V 16. století jej ve Vestřevi vystavěl vlašský stavitel Carlo Valmadi, který působil především na Trutnovsku. Zámek v průběhu věků prošel ještě několika přestavbami, díky nimž se stal velice zajímavou stavbou, v jejíž architektuře se pozoruhodně prolíná renesance s pozdním barokem. Zámek je zároveň jedním z pomyslných pokladů Trutnovska. A za dalšími nemusíte nikam daleko, připravte se ale na to, že tam bude mokro. Nedaleký Kalenský potok je totiž doslova pokladnicí, stačí nabrat lopatku potočního písku. Když se v něm začnete přehrabovat, narazíte na kamínky, které naši malou zemi proslavily po celém světě – české granáty. Jsou maličké a nijak na nich nezbohatnete, ale ta radost v dětských očích, když zničehonic najdou opravdový drahokam, stojí za všechny poklady světa.Zámek Vrchlabí
Vrchlabský zámek připomínající italský kastel se čtyřmi nárožními věžemi patří k prvním renesančním sídlům na našem území. Jeho stavbu si v 16. století mohl dovolit jen opravdu bohatý pán. A tím tehdejší majitel panství Kryštof z Gendorfu vskutku byl. Navíc to byl člověk velmi podnikavý. Zatímco jeho předchůdci považovali polohu Vrchlabí v podhůří Krkonoš za příliš odlehlou, tento důlní odborník zde viděl svou příležitost. Investoval do výstavby hutí a zakrátko vymohl hornické osadě povýšení na město. Však se sem noví obyvatelé jen hrnuli! Říkalo se, že smyslem Gendorfova života je jen zisk. Ale povídá se také, že jednou ho permoník z krkonošských hor přemluvil, aby alespoň jednou udělal i něco méně užitečného, a to dílo neobvyklé krásy. A jen díky tomu i dnes můžeme obdivovat nádherná majoliková kamna, která se na zámku jako jediný předmět z původního vybavení dochovala dodnes.Kousek Afriky i matka českých horStejně dokonalé vám bude připadat věnné město českých královen Dvůr Králové nad Labem, kde můžete spatřit i kousek Afriky v blízkosti té nejkrásnější české přehrady Les Království. Kochejte se branami s ozdobnými věžičkami na hrázi a podívejte se i na domek hrázného, stojící opodál na pravém břehu, připomínající malý kamenný hrad s dominantní věží s cimbuřím.
A pak, přitahováni magickou silou Krkonoš, se vrátíte do jejich náruče. Potěšíte se pohledem na starobylé kostelíky, města a městečka usazená v podhůří, s respektem pohlédnete na obry, kteří radniční věž v Hostinném podpírají už od 17. století. Toto všechno a mnohem více je Trutnovsko. Nádherný kraj, kterému vládne matka českých hor – Sněžka.
Trutnovsko na leteckých fotografiích si můžete prohlédnout v knize TRUTNOVSKO Z NEBE. Prolistujte tuto knihu online. Může se stát nejen inspirací, ale také třeba jakýmsi malým průvodcem na vašich cestách za objevy a poznáním.