CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Tip na výlet: Prachaticko - krajinou pradávných solných stezek

3. prosince 2021

Vítejte v kraji zelených lesů protkaných sítí horských potoků a zlatonosných řek, v kraji šumavských plání, dalekých výhledů, památných měst a jedinečných lidových tradic. V kraji legendární Zlaté stezky, po níž do naší země putovalo bohatství nad zlato cennější – sůl.

To je Prachaticko, které se rozprostírá na území Šumavy a Pošumaví. Čekají vás voňavé lesy a louky, údolí ztracená na konci světa, bezedné slatiny a rozlehlé pláně, ledovcová jezera. Řeka Vltava se vine touto krajinou, větví se do množství ramen a vedlejších toků, aby se pak opět spojila v jeden a nechala se spoutat slavným jihočeským mořem – vodní nádrží Lipno. Prolétněte se nad Prachatickem a poznejte všechny jeho krásy jedinečným pohledem z nebe.

Prachatice

Svým půvabem osloví každého cestovatele přirozené centrum oblasti – město Prachatice. Založeno bylo na prastaré Zlaté stezce a už ve středověku se stalo nejvýznamnějším obchodním centrem na cestě do Bavor. Dávné bohatství města se nám zachovalo dosud. Jen pohlédněte na výjimečnou nádheru měšťanských domů, děkanského chrámu sv. Jakuba Většího či Staré radnice. Až zrak přechází z krásy, kterou dokázali vytvořit dávní stavitelé.

Vimperk

Neméně zajímavé a inspirativní je město Vimperk, město sklářů a knihtiskařů. Právě zde na konci 15. století pracovala druhá nejstarší tiskárna v Čechách, na jejíž tradice v roce 1855 navázal Jan Steinbrener. Jeho tiskárna proslula po celém světě modlitebními knížkami, kalendáři a speciálními kolibřími korány v desítkách světových jazyků. Pokud tyto unikáty nevlastníte, ale chtěli byste je spatřit na vlastní oči, stačí jediné. Navštívit muzejní expozici umístěnou v prostorách vimperského zámku, který se od 13. století majestátně tyčí nad městem.

Pověst o vzniku města Vimperk

Kdysi v dávných dobách se kolem říčky Volyňky rozprostíraly jen mokřiny a hluboké lesy plné zvěře. Jednou sem zabloudil udatný rytíř Albrecht z Bogenu, který si na Šumavě chtěl vystavět své sídlo. Bloudil těmi hvozdy, až znaven usnul v mechu. Když procitl, spatřil nad sebou mohutného jelena se zářícím křížem mezi parožím. Vyskočil a na zvíře vystřelil. Poraněný jelen ubíhal až na skálu nad řekou. Zastavil se, mocně zatroubil a sotva dozněla ozvěna, skála se otevřela a jelen zmizel uvnitř. Když rytíř vystoupil na vrchol skály, spatřil pod sebou malebné údolí se zelenou pastvinou. To bylo to pravé místo! Vystavěl zde pevný hrad jménem Winberg, pod nímž vyrostlo město mnoha krás a zajímavostí.

Kratochvíle

Panský rozmar či sen italského stavitele, který vzpomíná na svůj vzdálený domov, to všechno je renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve – zámek Kratochvíle.
Lovecký letohrádek obklopený vodním příkopem a rozlehlou zahradou si na sklonku 16. století nechal postavit Vilém z Rožmberka. Bylo to v čase renesančních kavalírů a bouřliváků, jakými bezesporu Rožmberkové byli. Jejich hosty bývaly významné osobnosti své doby, odehrávaly se zde hudební, lovecké i společenské radovánky, v nichž na prvním místě byla oslava života a lásky. Projděte se nádherně zdobenými interiéry a přeneste se alespoň na chvíli do časů vznešených dam a galantních kavalírů, pro jejichž kratochvíli byl tento skvost mezi zámky vystavěn.

Dub

Už jste se někdy ocitli uprostřed pohádky? Přesně tak si budete připadat při pohledu na romantickou nádheru zámku Dub.
Prapředkem novogotického zámku obehnaného vysokou zdí byla stará gotická tvrz, jeho osudem se měla stát postupná devastace a zkáza. Jako bájný fénix z popela však zámek v Dubu znovu povstal a díky úsilí nynějších majitelů nabývá znovu svou eleganci a lesk reprezentativního panského sídla, které otevírá náruč všem svým návštěvníkům. Během celého roku se zde konají koncerty, besídky, soutěže, výstavy i svatby, během nichž můžete obdivovat krásu zámku, který jako by byl kvetoucím stromem, jehož pohádkový půvab nádherně dokresluje obnovený zámecký park s množstvím exotických dřevin.

Reformátor i umění sklářů

Husinec nám připomene proslulého reformátora Jana Husa, nad Lenorou si zavzpomínáme na výjimečné umění šumavských sklářů a dost možná, že ucítíme i neodolatelnou vůni chleba právě vytaženého z historické obecní pece.
Prachaticko, to je také naprosto výjimečná lidová architektura. Po staletí tady vedle sebe žili obyvatelé české a německé národnosti, do zvyků, tradic i stavitelství se promítly slovanské i germánské prvky. Proto se zde můžeme kochat krásou mohutných roubených alpských dvorců, statky vystavěnými ve stylu selského baroka lidovým umělcem Jakubem Bursou, ale i obílenými chaloupkami schoulenými uprostřed zahrádek.

Prachaticko je velmi rozmanitou oblastí. Pozorný cestovatel zde najde nejen množství pozoruhodných historických památek, ale také neobyčejně překrásnou krajinu odedávna spjatou s nalezišti zlata, s prastarými sklářskými hutěmi a dřevařskými osadami, krajinu opředenou legendami a pověstmi.

Prohlédněte si tento pohádkový kraj očima ptáků a pilotů a nechte se pohltit jeho neobyčejnou atmosférou. Jste vítáni.

Region Prachaticka na leteckých fotografiích si můžete prohlédnout v knize leteckých fotografií PRACHATICKO Z NEBE. Prolistujte tuto knihu. Může se stát nejen inspirací, ale také třeba jakýmsi malým průvodcem na vašich cestách za objevy a poznáním.CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram