Svitavsko z nebe

5. 08. 2019Knihy, Právě vyšlo

V mírně zvlněném kraji Svitavska vás neokouzlí jen příroda nedotčená civilizačními vlivy, naprostý klid, atraktivní kamenná skalní města a místa přímo stvořená pro odpočinek, dlouhé procházky a relaxaci. Je to oblast přímo protkaná sítí cyklostezek, ale také plná zajímavých míst historických měst, zámků, zřícenin, šlechtických sídel.

Prohlédněte si Svitavsko pohledem ptáků a pilotů

Největší města zdejšího regionu mají rozhodně co nabídnout.

Město Svitavy vzniklo v místě středověkých kupeckých stezek, při brodu přes říčku Svitavu, návštěvníky přitahuje původně renesanční náměstí, které bylo po velkém požáru v roce 1781 přestavěno do nynější barokní podoby. Svou délkou podloubí a množstvím stavebních slohů se řadí ke skvostům měšťanské architektury v České republice.
Významnou stavbou je Stará radnice, která je propojena chodbou s domem „U Mouřenína“, jež patří k nejstarším a nejvýznamnějším domům na náměstí. Ke skvostům místní architektury patří také budova římskokatolické fary pod hřbitovním kostelem sv. Jiljí, který je nejstarší dochovanou stavbou Svitav.

Litomyšl – město s nádherným renesančním zámkem, zapsaným na seznamu UNESCO. Historické interiéry, cenné barokní divadlo z 18. století, galerie, v zámeckém pivovaru rodný byt hudebního skladatele B. Smetany. Portmoneum – muzeum knihtiskaře a grafika J. Váchala.

V Moravské Třebové stojí za návštěvu renesanční zámek, Křížový vrch s gotickým kostelem Povýšení sv. Kříže se hřbitovem k němuž vede kryté dřevěné schodiště a Křížová cesta se čtyřmi kaplemi a několika sochami. Barokní sousoší Kalvárie, vynikající dílo J. Pacáka.

Nad městem Svojanov se nachází stejnojmenný raně gotický hrad a empírový zámek. Někdejší sídlo české královny Kunhuty a rytíře Záviše z Falkenštejna.
Historické město Polička láká zachovalým městským opevněním ze 14. a 15. století s baštami a parkánovou zdí. Ve světničce ve věži chrámu sv. Jakuba se narodil hudební skladatel B. Martinů.

V Mladějově se nachází Muzeum průmyslových železnic. U obce Újezdec se nachází Růžový palouček – významné poutní místo.
Mezi Prosečí a Budislaví se nachází Toulovcovy maštale – členité skalní město s řadou romantických skalních útvarů, jeskyněk, průchodů a schodišť, opředené pověstmi o loupeživém rytíři Vavřinci Toulovcovi a jeho družině. Poblíž je také Toulovcova rozhledna.

Jste z tohoto regionu a chcete se zviditelnit? Máte vztah ke Svitavsku?

Hledáme právě vás, představitele měst, obcí, majitele firem, ředitele škol, zástupce kulturních organizací. Vás, kteří ovlivňujete život v okrese Svitavy a okolí, staráte se o další rozvoj tohoto regionu. Nyní máte možnost zviditelnit sebe i vaši práci.
Dáváme vám prostor k prezentaci v unikátní knize leteckých fotografií, která se dostane na pulty informačních center a do knihkupectví po celé republice.
Pomozte nám odprezentovat váš region v tom nejlepším světle.

Pokud se vám tato myšlenka líbí, kontaktujte našeho regionálního projektového manažera Stanislava Duplinského, tel.:+420 732 617 362, e-mail:

 Více o projektu knih edice Česko z nebe

Pin It on Pinterest

Share This