CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Pomáháme vydat knihu o tornádu na Moravě

18. března 2022

Tornádo na Moravě se zapsalo vloni v létě do života spousty lidí. Desítky rodin přišly o střechu nad hlavou, poničené byly domy, školy, kostely, ale i příroda či vinice. Následná vlna solidarity a pomoci na sebe nenechala dlouho čekat. Lidé přispívali finančně a i tím, co umí – někteří pomohli s opravami budov, jiní s odklízením následků, další pak dodali materiální pomoc. Pět nejvíce zasažených obcí, kterými byly Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky, Lužice a Hodonín, se začalo vzpamatovávat a vracet k životu před tornádem.

Koordinátor dobrovolníků a obyvatel Mikulčic, Jakub Bartoník, nás nedávno oslovil s myšlenkou na vydání fotografické knihy. Rád by jejím prostřednictvím zachytil pro současnou i budoucí generaci sílu a dopad této otřesné události a představil příběh solidárnosti a dobrovolnictví.

Čtenáři budou mít možnost podívat se na obce tak, jak vypadaly dříve, jak je tornádo zasáhlo a změnilo i jak vypadají téměř rok poté. Nebudou chybět ani medailonky a příběhy lidí, kteří jsou s touto událostí či oblastí spjati. Ať už se jedná o místní obyvatele, duchovní, podnikatele, ale i dobrovolníky, pomocné a záchranné složky či politické představitele.

Pomozte vzniknout knize, která zobrazuje jednu z nejapokalyptičtějších přírodních katastrof, která zasáhla území České republiky. Spoustu lidí přišlo o střechu nad hlavou, svůj dům, či v několika případech o své blízké.

Ve čtvrtek 24. června 2021 okolo 19:20 hodin zasáhla několik obcí na jižní Moravě extrémní bouře s nejsilnějším tornádem na území Evropy od roku 2001. Jednalo se nejsmrtelnější meteorologickou událost roku 2021 a svým rozsahem nejsilnější evidované tornádo na českém území.

Tornádo během 25 minut prošlo úsekem dlouhým 26 km, širokým 200 – 700 metrů. Kriticky bylo zasaženo několik obcí, nejvíce postiženy byly Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky, Lužice a městské části Hodonína Bažantnice a Pánov. V těchto obcích bylo poničeno až 1 600 staveb. Devastujícím způsobem byla také zasažena veškerá veřejná zeleň a infrastruktura včetně železničního koridoru. Škody na majetku byly vyčísleny až na 15 miliard korun, ke zbourání bylo určeno okolo 200 domů.

Ošetřeno bylo několik set zraněných osob a zemřelo šest osob.

V průběhu noci 24. 6. 2021 byl aktivován krizový štáb Jihomoravského kraje a do rozsáhlých záchranných operací i následných odklízecích prací, byly zapojeny veškeré složky integrovaného záchranného systému naší země. Do oblasti bylo vysláno stovky záchranářů, hasičů, policistů i vojáků. Pomoc přijela i ze sousedních zemí.

Ihned po ničivém tornádu bylo možné sledovat dechberoucí vlnu pomoci a solidarity. V prvních dnech přijelo do postižených oblastí odklízet následky tornáda tisíce dobrovolníků. Ve sbírkách bylo vybráno přes 1 miliardu korun.

Kniha vyjde rok po ničivé události a bude připomínkou události všem záchranářům, dobrovolníkům i zasaženým. Připomínkou na děsivé chvíle, ale i připomínkou na obrovské úsilí a vzájemnou soudržnost při obnově poničených obcí.

Jeden příběh za všechny

Když pes ví, kdy se schovat

Toho osudného dne jsem se vracel z vinohradu dříve a začal na dvoře uklízet věci, které by mohl vítr odnést. To první, co mě vlastně upozornilo na to, že může přijít něco silnějšího než normální bouřka, bylo chování psa. Najednou jsem si totiž všiml, že Gira se jde schovat do míst, kam normálně nechodí. Ještě jsem běhal po dvoře, když začaly padat kroupy, tak jsem si nasadil přilbu, abych, řekněme, to krupobití přežil. A začal jsem přemýšlet, kam se případně schovám. No, asi do toho sklepa mě napadlo. Ale ještě jsem potřeboval zachránit kačeny, které jsem zavřel a vlastně v ten moment bylo prakticky všechno v bezpečí kromě mě.

No a včil jsem se podíval nahoru na oblohu, a tam jsem viděl poletovat různé předměty… To už jsem věděl najisto, že toto při normální bouřce není. To jsem byl ještě někde v dílně. A z ničeho nic se to přihnalo a já jsem se už do toho sklepa vůbec nestihl schovat!
Udělal jsem pár kroků a už to kolem mě ze střech létalo – plechy, tašky, prostě všechno. Tak jsem couval do stodoly, vrata se tlakem samy zavřely a já jsem nestihl nic jiného, než si sednout a čekat.

A ještě jednu vzpomínku mám – že ten zvuk byl tak odporný a protivný. A já jsem si říkal: „ sakra, co toto je, asi si ani život nezachráním… Tak si zachráním aspoň sluch.“ A strčil jsem si prsty do uší a čekal jsem na konec světa.

Bylo to ale strašně rychlé. Následně to odeznělo a nastal neuvěřitelný, až apokalyptický klid.

Vít Pavka - Mikulčice

Pár slov autora knihy Jakuba Bartoníka

 

Nejspíš nedokážu určit jeden důvod či konkrétní okamžiky, které mě přivedly k myšlence nějakým způsobem autenticky zdokumentovat a popsat, co se u nás na Podluží odehrálo. Asi to bude více faktorů, které za to mohou.
Za prvé jsem člověk, který má rád historii. A vím, že pokud by historie nebyla zdokumentována, tak následující generace toho moc nezjistí. Tedy důvod první a ten absolutně nejdůležitější je zaznamenat a komplexně uchovat dalším generacím to, co se u nás stalo.
Důvodem druhým bylo poskládat knihu, která bude sloužit jako poděkování lidem z celé republiky – všem zasahujícím složkám i dobrovolníkům. Tedy všem zúčastněným za tu neuvěřitelnou pomoc a solidárnost.
A důvod třetí? Připomínat tuto událost nám všem, celé společnosti. Uvědomit si, že příroda je mocná čarodějka, máme si jí vážit a s úctou se k ní chovat.

Jakub Bartoník s původní fotoknihou o tornádu a s ředitelem výroby CBS Nakladatelství Jakubem Petrášem

Aby tato kniha zachytila obce tak, jak vypadaly před tornádem, bezprostředně po něm a nyní, prosíme všechny, kteří mají tyto fotografie, obraťte se na Jakuba Bartoníka na e-mailu jakub@bartonik.cz.

Potřebujeme fotografie obce Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky, Lužice a Hodonín, máme vytipovány základní místa ve všech obcích, které chceme zdokumentovat před a po katastrofě a vytvořit opravdu především památeční publikaci:

  • Hrušky: základní škola, mateřská škola, kostel, park u rybníčka
  • Moravská Nová Ves: základní škola, mateřská škola, kostel, obecní úřad, tělocvična, hospoda u Sečkářů
  • Mikulčice: kaple sv. Rocha, hřbitov, lesopark Břízky, okolí u rybníka Cihelna
  • Lužice: okolí průmyslové zóny MND, ulice Důlní a Velkomoravská, okolí rybníka Lužák
  • Hodonín: Bažantnice, ZŠ Červené domky, Pánov

vše zasílat nejlépe přes úschovnu do 15.4.2022. Děkujeme!!

Kniha bude vydána přesně rok od této strašlivé události, a to 24. 6. 2022.

Pokud chcete podpořit vznik samotné knihy nebo si knihu objednat ještě před tiskem, máte možnost prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Hithitu.

Předpokládaná cena knihy po tisku je 599 Kč vč. DPH.

Pomozte nám vydat knihu, vyberte si ji v odměnách. Děkujeme!



CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram