SK CZ PL

Na Vysočinu za romantickou zříceninou Zubštejn

28. 3. 2020

Tip na výlet

V dnešních dnech jsou vyhledávaná místa v přírodě na klidné procházky, ideálně bez zástupů mnoha lidí. Na jedno takové místo vás dnes chceme vzít.

Je jím celoročně přístupná zřícenina hradu Zubštejn, která se tyčí na horském hřbetu mezi obcí Pivonice a Kobylnice u Bystřice nad Pernštejnem v okrese Žďár nad Sázavou.

Hrad pochází zřejmě ze 14. století a řadí se mezi nejvýznamnější středověké památky Bystřicka. Původně se mu říkalo Kámen (Lápis). Pernštejnové jsou však spjati se známým zubrem ve znaku, proto se jeho název změnil na zubří kámen neboli Zubrštejn, později zkomolený na Zubštejn. A to hradu již zůstalo. Zubštejn měl původně chránit obchodní cestu na Brno.

JAK NAHORU

Vydejte se z Bystřice nad Pernštejnem směrem na Kunštát a asi po 7 minutách a 5,5 km dorazíte do obce Pivonice. Hned na kraji této obce, přímo u lesa, můžete zaparkovat auto a směle se vydat vzhůru na hrad. Cest, jak dosáhnout vrcholu, je několik. Odhadem jde asi 500m a můžete je jít přímo do kopce, vyšlapanou cestou lesem, polní cestičkou podél lesa nebo zpevněnou klikatou cestou. Takže se můžete rozhodnout, která z možností vám bude vyhovovat nejlépe.

ÚCHVATNÝ VÝHLED Z VRCHOLU ZŘÍCENINY

Jakmile dorazíte na vrchol, určitě nebudete litovat. Až vyjdete z lesa, otevře se před Vámi opravdu velký prostor, kde se v jeho levé části rozprostírá nádherná rozlehlá zřícenina. Dá se prozkoumat skoro ze všech stran. Můžete se doslova vyškrabat přímou vyšlapanou cestičkou nebo se dát boční cestou přes dřevěný most, která je mírnější. Most je vystaven od předmostí hradu k jeho věži.

Při archeologickém průzkumu se tu našlo několik mincí a různé střepy. Na samotném nádvoří si můžeme prohlédnout 2 repliky obléhacích strojů, historické praky a obléhací věž.

Pokud se vám podaří dostat na nejvyšší možné místo zříceniny, budete odměněni úchvatným výhledem do okolí. Vidět můžete až na Křižanovsko, Pohledeckou skálu, Sýkoř nebo okolí Studnic. Možností je spoustu, proto se Vám nebude chtít jen tak odejít, ale budete stále vyhlížet do dálky, abyste zjistili, co všechno se dá ještě zahlédnout. 

TROCHA PIETY BLÍZKO ZŘÍCENINY

Až se zříceniny i výhledů z ní dostatečně pokocháte. Naproti Vás jistě zaujme vysoký kamenný památník, který přitáhne vaši pozornost. Na první pohled se zdá, jako by sem nepatřil a začnete přemýšlet, proč zde stojí. Jakmile se k němu dostanete blíž, určitě začnete studovat nápisy, abyste se dozvěděli víc. Jedná se o vojenské pietní místo, připomínající historické události. Kamenný sloup byl vystaven v roce 1955 a nese nápisy: Zde je uložena hlína z památných míst r. 1420 Vítkov, r. 1942 Lidice, 1944 Bánská Bystrica, 1945 Dukla, Brno Kounicovy Koleje.

POVĚSTI, KTERÉ DOTVOŘÍ KOUZLO HRADU

K hradu se váže také několik zajímavých pověstí, například O pokladu ve zřícenině, O tajné chodbě, O duchu nešťastné Blaženky, která zde pyká za svou zrazenou lásku. Na Zubštejně prý byla vězněna i dcera Jiřího z Poděbrad a právě tento český král měl hrad dobýt a vyvrátit. I to je však pouhá pověst, proto se můžeme pouze domnívat, zda se zakládají na pravdě nebo ne.

POVĚST O DUCHU NEŠŤASTNÉ BLAŽENKY

Jakmile dorazíte na hrad, pozorně se zaposlouchejte, Blaženka se často směje.

K hradu Zubštejn se váže také příběh hradního pána Odolena. Měl krásnou dceru jménem Blaženka. Život na hradě byl sice příjemný, ale poněkud nudný. A tak se Blaženka nakonec zamilovala do mladého a hezkého zbrojnoše Zbraslava. Chodili spolu ruku v ruce po nádherném kraji, spřádali sny a přísahali si věčnou lásku.

Ale pan Odolen zřejmě s touto volbou dcery nebyl asi spokojen a také chtěl, aby poznala jiný život a mravy, než na izolovaném hradě. Proto ji na čas vzal sebou do Brna. Poprvé opustila rodný hrad a byla městským životem úplně okouzlena. Mezi panstvem se seznamovala s bohatými slavnostmi, večírky, plesy, turnaji apod. Také poznávala řadu mladých rytířů, kteří se dvořili její kráse. Není divu, že nakonec podlehla vášni pana Oldřicha z Třebíče, zatímco zbrojnoš Zbraslav při pobytu pana Odolena v Brně trpěl.

Ani po návratu na Zubštejn nepřestala dívka snít o svém novém milém a na zbrojnoše zapomněla. Když zakrátko zase odjížděla z hradu, Zbraslav ji proklel. A s ní i všechny děvčata a chlapce, kteří zradí daný slib lásky.

Ale pan Oldřich se venkovského děvčete brzy nabažil, a tak se Blaženka opět vrací na hrad. Nikdo ji nemiluje, Zbraslav se jí vyhýbá a tak bloudí hradem a užírá se ve své samotě. Nakonec také tak osaměle umírá. Jen zbrojnoš Zbraslav ji dál nosil na hrob květiny, neboť ji nikdy nepřestal milovat.

Duch nešťastné Blaženky prý dál bloudil po hradbách Zubštejna. Milenci by si měli dávat pozor, pokud v blízkosti hradu si slibují lásku. To se potom z hradu ozývá smích Blaženky. A pokud svoji lásku zradí, je slyšet ze zříceniny kvílení a zjeví se obláček kouře, jako připomenutí nesplněného slibu Blaženky.

NEZAPOMEŇTE NA OBČERSTVENÍ

Než vyrazíte na tento výlet, doporučujeme vzít si svačinu, malé občerstvení nebo špekáčky. Nahoře, hned pod hradem, je vyhrazené místo a lavičky, kde si můžete rozpálit oheň a opéct si. Což milovníci, tohoto pokrmu jistě ocení. Vždyť není nad piknik v přírodě, nehledě na to, že na čerstvém vzduchu vždy lépe chutná.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Trasa výletu: z obce Pivonice u Bystřice nad Pernštejnem cca 500m
Terén: kopcovitý
Vhodné pro kočárky, odrážedla nebo kola: ne
Občerstvení: mít vlastní
Doporučení: vzít dalekohled
Doporučení ubytování:

  • Ubytování na Hájence: 4,8 km
  • Hotel Vír: 2,72 km
  • Rekreační chata Karasín: 4,4 km

Zubštejn netradičním pohledem ptáků a pilotů můžete vidět v knize leteckých fotografií Žďársko z nebe