SK CZ PL

Malovaná pozvánka na Pelhřimovsko

2. 9. 2019

Tip na výlet

Naše pozvánka začíná v Pelhřimově – městě rekordů a kuriozit, městě, které vás svými branami zve na Vysočinu.

Pelhřimov je krásné město s historickým centrem.

Jihlavská brána v PelhřimověNelze jej navštívit a nevstoupit do Jihlavské brány, kde sídlí Muzeum rekordů a kuriozit. Právě zde jsou uloženy unikáty, díky nimž město získalo svou pověst.

Patřičně hrdý je však Pelhřimov i na své rodáky – rodinu Lipských. Z té pochází bratři Oldřich a Lubomír, kteří se autorsky podíleli na filmech jako Šest medvědů s Cibulkou nebo Ať žijí duchové!

Duchy možná najdete i na zámku pánů z Říčan. Funguje zde Muzeum Vysočiny a ve sklepení se navíc rozkládá městská šatlava. Nestačí vám to? Pak šup s vámi do pekla. Ano, i to tu mají. Vstup do unikátní expozice Pelhřimovské peklo najdete pod Městským informačním centrem.

Můžete ale vystoupat i do oblak. To vám umožní vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje, odkud jsou nádherné výhledy na celé město.

Vysoká koncentrace turistických lákadel je i v okolí Pelhřimova.

Vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše v Humpolci

Zhruba 9 km jihovýchodně od Pelhřimova v Českomoravské vrchovině se vypíná vrch Křemešník. Na jeho vrcholku najdete poutní kostel Nejsvětější Trojice, ale také ocelovou rozhlednu Pípalku a sluneční hodiny.

Z Křemešníku pokračujme za Hliníkem. Do Humpolce.

Nic totiž neproslavilo Humpolec tolik jako legendární věta z filmu Marečku, podejte mi pero „Hliník se odstěhoval do Humpolce“. Fiktivní postava tu má dokonce svoji pamětní desku a muzeum, tzv. Hliníkárium.

Najdete tu ale i zcela seriózní památky, jako jsou kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží nebo zřícenina hradu a rozhledna Orlík. Unikátní pohled do života tehdejších obyvatel pak nabízí Skanzen Zichpil. Ten se otevřel ve stejnojmenné čtvrti, která byla bydlištěm těch nejchudších. V jejím těsném sousedství se rozkládalo Židovské město.

Hrad Kámen

Po návštěvě Humpolce si můžete odskočit do 8 km vzdáleného Kaliště, rodiště Gustava Mahlera. V jeho rodném domě se kromě restaurace nachází i expozice. Z Kaliště lze pokračovat přes Želiv, kde se rozkládá klášterní komplex s Trčkovým hradem, až do Pacova, kde doporučujeme navštívit místní zámek. Kromě zámku zde najdete také motokrosový areál Pacovský Propad.

Technicky orientovaní turisté jistě ocení úzkokolejnou železniční trať z Jindřichova Hradce, jejíž konečnou stanicí je nedaleká Obrataň. Na této trati nejezdí pouze pravidelná vlaková doprava, ale i unikátní historické parní soupravy.

Okruh po Pelhřimovsku můžete zakončit v . Děti tam budou určitě spěchat do , po cestě ale ještě můžete navštívit nebo . V Počátkách doporučujeme i vyhlídkovou věž kostela sv. Jana Křtitele a v nedalekém resortu Svatá Kateřina Kamenný kruh druidů přezdívaný český Stonehenge.

Zámek Kamenice nad LipouNa závěr zmiňme ještě zámky Žirovnice a Červená Řečice, židovskou synagogu v Nové Cerekvi nebo dvouposchoďový most ve Vojslavicích.

Zajímavostí je také zatopený lom v Horní Cerekvi a tzv. hlavní evropské rozvodí Labe–Dunaj v Nové Bukové. To odděluje povodí těchto řek, které odtud tečou opačnými směry, jedno končí v Severním moři, druhé v moři Černém.

Přijměte pozvání do kraje, kde se věci zdánlivě nemožné stávají skutečností.

Malovaná mapa Pelhřimovsko

Při poznávání Pelhřimovska vám pomůže naše malovaná mapa Pelhřimovsko, která je unikátní tím, že dominanty a zajímavosti tohoto regionu jsou namalované podle skutečné podoby a vy si hned můžete naplánovat výlet podle podoby toho, co vás v mapě zaujme.