Žádné produkty v košíku.

Malovaná pozvánka do Hradce Králové

2. září 2019

[et_pb_section fb_built="1" _builder_version="3.27.2"][et_pb_row _builder_version="3.27.2"][et_pb_column _builder_version="3.27.2" type="4_4"][et_pb_text _builder_version="3.27.2" hover_enabled="0"]

Město českých královen a jedinečné architektury, město zeleně a stylu, centrum duchovního života, kultury a vzdělanosti.

To je Hradec Králové, statisícové krajské město, jehož historie sahá hluboko do minulosti, až do období našich nejslavnějších knížecích rodů – Slavníkovců a Přemyslovců. Poprvé je Hradec Králové v listině krále Přemysla Otakara I. v roce 1225, z čehož jasně vidíme, že patří k nejstarším městům v Čechách.

Od počátku 14. století, kdy se Hradec Králové stal věnným městem českých královen, bylo zřejmé, že bude městem zcela výjimečným. Při pohledu na gotické skvosty s katedrálou sv. Ducha v popředí se po právu můžeme domnívat, že dvůr královny Elišky v mnohém předčil nádheru dvora pražského.

A když vystoupáte na ochoz Bílé věže, spatříte Hradec Králové očima světoznámého architekta Josefa Gočára. Jeho výjimečná urbanistická koncepce dokázala propojit gotickou, renesanční a barokní architekturu se stavbami secesního umělce Jana Kotěry a vlastními kubistickými a funkcionalistickými skvosty.

[/et_pb_text][et_pb_gallery _builder_version="3.27.2" gallery_ids="1169,1172,1173,1174" show_title_and_caption="off" show_pagination="off" posts_number="8" hover_enabled="0"][/et_pb_gallery][et_pb_text _builder_version="3.27.2" hover_enabled="0"]

JOSEF GOČÁR

Díky Gočárovi je Hradec Králové nazýván „salonem republiky“.
Gočár se narodil v roce 1880 v rodině pivovarského sládka. I když se původně měl stát zlatníkem, studium na Umělecko-průmyslové škole v Praze ho přivedlo do ateliéru světoznámého architekta Jana Kotěry. A tím to všechno začalo.

Už v roce 1905 začal s prvními projekty v Hradci Králové, Praze, Jaroměři, Lázních Bohdaneč či Pardubicích. Výjimečné dílo výjimečného architekta můžete vidět v mnoha městech v republice.
Ale jedno z nich výrazně vystupuje do popředí. Je to Hradec Králové. To, co znamená pro Pražany Karel IV., to je pro Hradečany ztělesněno v osobnosti Josefa Gočára, který se zasloužil o nový rozvoj Hradce Králové. Historické jádro obklopil pásem zeleně, upustil od uzavřených bytových bloků a navrhl je pootevřené s vnitřní sadovou úpravou.

Dodnes v Hradci můžeme obdivovat Gočárovy stavby. Gymnázium J. K. Tyla výjimečně spojuje krásu s účelností a mateřská škola v areálu Masarykových škol je doslova architektonickým šperkem. Areál husitského Sboru kněze Ambrože si můžete představit jako loď plující uprostřed ostatní městské zástavby a oblouk na schodišti u kostela Nanebevzetí Panny Marie otevírá nejen dvacáté století, ale představuje i modernost celého tisíciletí.
Moderní Hradec Králové je životním dílem Josefa Gočára. Dílem, které svým rozsahem a komplexně pojatým řešením nemá v republice, snad kromě průmyslového Baťova Zlína, obdoby.

České země daly světu výjimečný umělecký styl. A to, styl Josefa Gočára.

Procházku po Hradci Králové si můžete zpestřit návštěvou tropického ráje v největším sladkovodním akváriu v republice a horké letní dny si užijete na koupališti Flošna.

Po celý rok žije Hradec Králové hudebními a filmovými festivaly, výstavami a divadlem. Je to město výjimečných památek, kultury i veselého studentského života.
Užijete si ho v létě i v zimě, plavbou po Labi na kolesovém parníčku i romantickou procházkou po nábřeží. Atmosféra královského města je zcela výjimečná a vy ji musíte zažít.

Malovaná mapa KrálovéhradeckoKrajina kolem Hradce Králové je potěchou pro duši každého cestovatele. Je klidná a mírumilovná, prosluněné borové lesy střídají úrodná pole a životadárné řeky.
Skrývá však také mnohá překvapení a je jen na vás, která z nich objevíte.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Korespondenční adresy

CBS Nakladatelství s. r. o.
Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556,
530 02 Pardubice
Česká republika

+420 774 479 544

© 2019 – 2023 CBS spol, s.r.o.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram