V těsné blízkosti Brna se rozkládá region, který překvapí svou mnohotvárností a rozmanitostí, množstvím památek i pozoruhodných přírodních krás. Ano, přesně takové jsou Šlapanice a okolí Brna. Prolétněte se spolu s námi nad tímto regionem a poznejte jej tak trochu jinak – pohledem ptáků a pilotů.
Jeho správním centrem jsou Šlapanice. Toto starobylé město, jehož historie sahá až do časů, kdy jižní Moravou putovaly tlupy pravěkých lovců, vás mile překvapí. Jeho pýchou je nejen kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn patrně už na konci 12. století, ale i sousední scholasterie z přelomu 13. a 14. století. Kromě toho, že tento starý název dokládá, že už ve středověku bývala ve Šlapanicích škola, se v muzeu sídlícím ve scholasterii dozvíte mnoho zajímavého o regionu a jeho historii i kultuře.
A zjistíte také, že Šlapanice jsou tím nejlepším místem, odkud lze vyrazit za poznáním míst, kde v prosinci roku 1805 proběhla nejkrvavější bitva v dějinách Českých zemí – bitva u Slavkova. Věděli jste, že bojiště bylo tak rozlehlé, že se do jeho prostoru vejdou katastry pětadvaceti obcí? Napoleon a jeho generálové měli skvělé pozorovatelny v podobě kopců Žuráň, Santon a Pracký kopec.
Vy však při listování touto knihou dohlédnete mnohem dál. Až k jeskyním Moravského krasu nebo do hlubokých lesů obklopujících Bílovice nad Svitavou, z nichž byl v prosinci roku 1924 pokácen první vánoční strom určený pro výzdobu brněnského náměstí Svobody.
Potěšíte se pohledem na barokní krásu poutního chrámu Narození Panny Marie a areálu Duchovního centra sv. Františka z Pauly ve Vranově, svou velikostí vás ohromí monstrózní mokerská cementárna a vápenka. Její areál při pohledu ze země jistě nevypadá nijak vábně, stejně jako velké lomy, které se tady zakusují do zemského povrchu. V této knize se vám však představí z úplně jiného úhlu.
A vy zjistíte, že i tato díla lidských rukou dodávají krajině jisté kouzlo, dokreslují její ráz a jsou zrovna tak zajímavá jako třeba svahy vinic v jižní části regionu. Věděli jste například, že víno z Újezdu u Brna bývalo už před staletími tak dokonalé, že dokonce samotný biskup Tas Černohorský si v roce 1465 vymínil, aby mu byla dovážena výhradně zdejší vína?
Bitva u Slavkova byla největší a nejkrvavější bitvou v Českých zemích. Slavkovské bojiště se rozkládalo na území nynějších 25 obcí, během bitvy zahynulo na 60 tisíc lidí.
Na památku všem obětem této bitvy byl na Prackém kopci v letech 1910–1912 postaven památník Mohyla míru, který se tak stal prvním mírovým památníkem v Evropě. Možná víte, že pod podlahou kaple, která se uvnitř mohyly nachází, je umístěna kostnice, v níž jsou uloženy ostatky nalezené v prostoru bývalého bojiště. Věděli jste ale, že tato kaple má díky svému zaklenutí pozoruhodnou akustiku, kterou se vyznačuje například katedrála sv. Pavla v Londýně? Zkuste se postavit do jednoho z rohů kaple a něco zašeptat. Ten, kdo bude stát v rohu protějším, vás uslyší tak dobře, jako by stál přímo vedle vás. Za touto pozoruhodnou akustikou tedy nemusíte jezdit přes půl světa. Stačí se projít k Mohyle míru.
Region ORP Šlapanice na leteckých fotografiích si můžete prohlédnout v knize leteckých fotografií ŠLAPANICE A OKOLÍ Z NEBE. Prolistujte tuto knihu. Může se stát nejen inspirací, ale také třeba jakýmsi malým průvodcem na vašich cestách za objevy a poznáním.
CBS Nakladatelství s. r. o.
Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika
+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz
CBS Nakladatelství s. r. o.
Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika
IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584
Účet: 2202616996 / 2010