CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Tip na výlet - Krajinou slavných bitev a skvělého vína

10. února 2021

V těsné blízkosti Brna se rozkládá region, který překvapí svou mnohotvárností a rozmanitostí, množstvím památek i pozoruhodných přírodních krás. Ano, přesně takové jsou Šlapanice a okolí Brna. Prolétněte se spolu s námi nad tímto regionem a poznejte jej tak trochu jinak – pohledem ptáků a pilotů.

Jeho správním centrem jsou Šlapanice. Toto starobylé město, jehož historie sahá až do časů, kdy jižní Moravou putovaly tlupy pravěkých lovců, vás mile překvapí. Jeho pýchou je nejen kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn patrně už na konci 12. století, ale i sousední scholasterie z přelomu 13. a 14. století. Kromě toho, že tento starý název dokládá, že už ve středověku bývala ve Šlapanicích škola, se v muzeu sídlícím ve scholasterii dozvíte mnoho zajímavého o regionu a jeho historii i kultuře.

Nejkrvavější bitva i duchovní místo

A zjistíte také, že Šlapanice jsou tím nejlepším místem, odkud lze vyrazit za poznáním míst, kde v prosinci roku 1805 proběhla nejkrvavější bitva v dějinách Českých zemí – bitva u Slavkova. Věděli jste, že bojiště bylo tak rozlehlé, že se do jeho prostoru vejdou katastry pětadvaceti obcí? Napoleon a jeho generálové měli skvělé pozorovatelny v podobě kopců Žuráň, Santon a Pracký kopec.

Vy však při listování touto knihou dohlédnete mnohem dál. Až k jeskyním Moravského krasu nebo do hlubokých lesů obklopujících Bílovice nad Svitavou, z nichž byl v prosinci roku 1924 pokácen první vánoční strom určený pro výzdobu brněnského náměstí Svobody.

Potěšíte se pohledem na barokní krásu poutního chrámu Narození Panny Marie a areálu Duchovního centra sv. Františka z Pauly ve Vranově, svou velikostí vás ohromí monstrózní mokerská cementárna a vápenka. Její areál při pohledu ze země jistě nevypadá nijak vábně, stejně jako velké lomy, které se tady zakusují do zemského povrchu. V této knize se vám však představí z úplně jiného úhlu.

A vy zjistíte, že i tato díla lidských rukou dodávají krajině jisté kouzlo, dokreslují její ráz a jsou zrovna tak zajímavá jako třeba svahy vinic v jižní části regionu. Věděli jste například, že víno z Újezdu u Brna bývalo už před staletími tak dokonalé, že dokonce samotný biskup Tas Černohorský si v roce 1465 vymínil, aby mu byla dovážena výhradně zdejší vína?

Duchovní centrum sv. Františka z Pauly

Hluboké a tajemné lesy rozprostíraly se v místě, kde v roce 1240 zjevila se ve snu slepému moravskému knížeti Vilémovi Panna Maria. Vyvedla zbloudilého knížete z lesa a na její přímluvu byl také uzdraven. Vilém nechal na místě zjevení postavit dřevěný kostelík s Mariinou soškou, kterou zde mezi dvěma duby nalezl. Zpráva o zázraku se rychle roznesla a ke kostelíku začala proudit procesí poutníků modlících se o útěchu či uzdravení. Malý dřevěný kostelík byl v 17. století přestavěn v impozantní barokní chrám Narození Panny Marie a v jeho blízkosti vyrostl i klášter, který začal spravovat řád paulánů. Z rozhodnutí císaře Josefa II. byl sice klášter ve druhé polovině 18. století zrušen, nezanikl však. Pauláni se o dvě stě let později vrátili a vytvořili z prastarého mariánského poutního místa duchovní centrum, které je otevřeno poutníkům z celého světa.

Památník Mohyla míru

Bitva u Slavkova byla největší a nejkrvavější bitvou v Českých zemích. Slavkovské bojiště se rozkládalo na území nynějších 25 obcí, během bitvy zahynulo na 60 tisíc lidí.

Na památku všem obětem této bitvy byl na Prackém kopci v letech 1910–1912 postaven památník Mohyla míru, který se tak stal prvním mírovým památníkem v Evropě. Možná víte, že pod podlahou kaple, která se uvnitř mohyly nachází, je umístěna kostnice, v níž jsou uloženy ostatky nalezené v prostoru bývalého bojiště. Věděli jste ale, že tato kaple má díky svému zaklenutí pozoruhodnou akustiku, kterou se vyznačuje například katedrála sv. Pavla v Londýně? Zkuste se postavit do jednoho z rohů kaple a něco zašeptat. Ten, kdo bude stát v rohu protějším, vás uslyší tak dobře, jako by stál přímo vedle vás. Za touto pozoruhodnou akustikou tedy nemusíte jezdit přes půl světa. Stačí se projít k Mohyle míru.

Vinohrady v každé vesničce i největší tanková bitva

Újezd u Brna ovšem není jedinou zdejší vinařskou obcí. Vždyť Viničné Šumice mají jiskřivý mok přímo v názvu a vinohrady byste našli snad v každé vesničce nacházející se v jižní i východní části Šlapanicka. Poněkud jiné obrazy čekají v západním cípu tohoto krásného regionu. Tudy protéká říčka Bobrava, která v krajině doslova čaruje. Její klikatící se údolí ukrývá mnohá tajemství a láká k objevům a poznání. Lidé se tady usadili už v dávných dobách a během staletí dokázali spolu s přírodou vytvořit z tohoto koutu Moravy úžasné místo. Bohaté dějiny zde zanechaly svou nesmazatelnou stopu v podobě starobylých kostelíků, mlýnů na Bobravě či zámečků, ale i ozvěnu největší tankové bitvy druhé světové války, která proběhla u Ořechova. A všechno toto činí ze Šlapanicka jeden z nejzajímavějších regionů Moravy.

Region ORP Šlapanice na leteckých fotografiích si můžete prohlédnout v knize leteckých fotografií ŠLAPANICE A OKOLÍ Z NEBE. Prolistujte tuto knihu. Může se stát nejen inspirací, ale také třeba jakýmsi malým průvodcem na vašich cestách za objevy a poznáním.CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram