Jednodenní výšlap za nádherným kruhovým výhledem a koupáním v termálech

2. 09. 2019Tip na výlet

Ne všechny děti chodí s nadšením do kopce a často záleží na taktice a trpělivosti rodičů, aby všichni podnikli společný výšlap na vysoký kopec v klidu a dobré náladě.
Pro ty rodiče, kteří chtějí chodit po horách i se svými ratolestmi, máme tip na túru – sice s převýšením téměř 1000 metrů, ale s nádherným kruhovým výhledem a odměnou, kterou neodmítne většina dětí a rodičům také neuškodí.

Jedná se o výstup na nejvyšší vrchol Chočských vrchů na Slovensku – Veľký Choč (1611 m).

Tento turisticky oblíbený skalnatý vrchol s tvarem nepravidelné pyramidy nabízí jedinečný kruhový výhled, který jen málokde v Čechách a na Slovensku najdete.

Je to dáno tím, že Veľký Choč vyčnívá osamoceně z okolních tisícových vrcholů a tak nám nic nebrání dohlédnout na hřeben Moravskoslezských Beskyd, Malou i Velkou Fatru, Roháče, Nízké a Vysoké Tatry nebo Oravskou Maguru. A pokud se vydaří počasí, tak pohled na okolní pohoří vám bude dostatečnou odměnou za namáhavější výstup. Doporučujeme si přibalit i dalekohled, protože za jasného počasí dohlédnete i na Praděd.

Jenže, co ocení rodič, to mladší potomek nemusí vnímat stejně. Ale kouzlo tohoto turistického výletu spočívá v tom, že pokud zvolíte výstup po červené značce z obce Lúčky, čeká vás za odměnu při sestupu příjemné termální koupaliště Aqua-vital park Lúčky.

V areálu termálního koupaliště najdete venkovní rekreační bazén s teplotou 28 -33 °C s různými atrakcemi, venkovní sedací bazén s léčivou minerální teplou vodou (26 – 37 °C ) a také vnitřní bazén s termální vodou teplou 33 a 35 °C . V zimě můžete také využít zdejší saunový svět a v létě zase venkovní volejbalové hřiště, trampolínu, houpačky apod.

Ideální je spojit zimní výstup na vrchol Veľký Choč s následným pobytem v termálním bazénu v Lúčkách, kdy se tímto jednodenním výletem uspokojí turisticky aktivní rodiče a děti se za odměnu za náročnější výstup vyřádí v teplém bazénu.

Náročnost:

Středně náročná – musíte vystoupat téměř 1 000 výškových metrů.
I když trasa překonává velký výškový rozdíl, trasa není technicky náročná, jediné obtížné místo je před výstupem do sedla Vráca. Vrchol se nachází v horském pásmu nad hranicí lesa a je nutné si vzít dobré vybavení – pevné boty, teplé oblečení, při zimním výstupu je vhodné mít sebou návleky, turistické hole a mačky.

Délka trasy:

Na vrchol je 4,8 km a zdoláte 979 výškových metrů. Zpátky stejnou cestou. Celý výstup bude trvat cca 5-6 hodin 

Popis trasy:

Nástupním místem je rozcestí Jastrabia dolina za obcí Lúčky, kde je i místo pro zaparkování auta. Vydáme se po červené značce, která nás zavede až na vrchol. Cesta začíná mírně stoupající zpevněnou cestou, kterou asi po 1km opustíme a začneme stoupat. Cestou mineme studánku a odpočinout si můžeme v pěkné turistickém přístřešku v místě nazvaném Žimerová – lúky. Tento přístřešek můžeme využít i k nouzovému přenocování.
Dále stoupáme stále po červené značce, která nás vede kolem další studánky a pak ostře nahoru do sedla Vráca. Zde už začíná vrcholová partie Choče a na vrchol zbývá necelých 200 výškových metrů cestou mezi klečí.
Sestupujeme stejnou cestou.

Pin It on Pinterest

Share This