CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Do Vysokých Tater můžete zaletět i během lockdownu!

4. listopadu 2020

Vysoké Tatry z nebe - 360° virtuální video-mapa v 4K

Vysoké Tatry patří mezi naše oblíbené a hojně navštěvované pohoří. Bohužel v současném korona-virovém lockdownu Slovenska se do Tater téměř nikdo nedostane. Ale je to opravdu tak? Díky nové 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.

Tři nadšenci ze skupiny Slovensko z nebe - pilot Milan Paprčka, kartograf Bohuš Schwarzbacher a grafik Milan Jančovič si dali tu námahu a vytvořili a pro veřejnost zpřístupnili 360° virtuální leteckou video-mapu Vysokých Tater. Podle Milana Paprčky jsou Vysoké Tatry zřejmě prvním a zatím jediným pohořím na světě, které se mohou pochlubit takovou virtuální leteckou video-mapou.

Dárek k výročí

Co stálo u zrodu myšlenky výroby tohoto virtuálního videa, popisuje pilot a letecký fotograf Milan Paprčka: "Nápad vznikl zcela spontánně. V září jsem chtěl ženě mého života udělat radost na naše výročí a vzal jsem ji letadlem nad Vysoké Tatry. Na břicho letadla jsem zároveň umístil 360° kameru, která snímá vše kolem sebe. Je to podobné jako google autíčko, které má takovou kameru na střeše a jezdí po ulicích. My jsme ale letěli přes hřeben Tater a měli kameru na břiše."

Let však byla pouze první, ta jednodušší část. Následně bylo třeba do 360° videa umístit popisy tatranských štítů, dolin, chat a ples tak, aby zůstávaly stále na svém místě a zobrazovaly se správně při pohledu diváka do jakékoli strany. Toto stálo desítky hodin práce grafika a počítačového grafika Milana Jančoviče.

"Výběr kartografických popisů mi udělal kolega Bohuš Schwarzbacher. A já jsem se pustil do práce a řeknu vám, nevěděl jsem, do čeho jdu. Výroba takového videa s projekcí nápisů je nesmírně náročná na výkon počítače a také na čas animátora. Mnohokrát mi klekl počítač, zabralo to několik desítek hodin práce a způsobilo mi to pár vrásek na čele, ale myslím, že výsledek stojí za to." konstatuje Milan Jančovič.

Od Kriváně až po Lomničák

Virtuální let začíná Kriváněm a v nadmořské výšce 3000 m letadlo pokračuje přes vrcholky štítů až nad Lomnický štít. Jeho přeletem, po přibližně sedmi minutách, video končí. Jsou to velmi zajímavé pohledy, například i na Gerlachovský štít, který je snímán ze severu a ne z typické jižní strany, jak ho lidé obyčejně znají. Na video-mapě velmi pěkně vidět i polskou část Vysokých Tater.

Zvuková stopa videa je tvořena zvukem autentického leteckého motoru, doplněného zasněnou hudbou pro příjemnější vnímání letu nad nejmenšími velehorami světa.

"V současnosti mají lidé dost negativních zpráv, chrlících se z každé strany. Vyhledávají tak způsob, jakým lze něco zažít nebo alespoň myslet pozitivně. Toto speciální video by jim to mohlo umožnit. Když už nás zavřeli doma a znemožnili Tatry navštívit osobně, mohou si lidé nad nimi zalétat alespoň virtuálně." dodává Paprčka.

Stačí, pokud máte k dispozici kvalitní připojení na internet. Na níže uvedeném odkazu si můžete prohlédnout celou 360° video-mapu přímo na stránce Youtube. Jde to v běžném počítači nebo smartphonu. Skutečný virtuální svět však zažijete nasazením si brýlí na virtuální realitu, které vás pohodlně usadí přímo pod trup letadla, odkud si díky interaktivitě této technologie, můžete přelet přes velehory sami režírovat.

Pozor, lidem se slabším žaludkem se při kolmém pohledu do hlubokých dolin může udělat i mírně nevolno! V orientaci vám pomůže i animovaný kartografický popis krajiny. Doufáme, že nemáte strach z výšek!CBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram