CBS Nakladatelství

Žádné produkty v košíku.

Barvy podzimu na hradě Ledeč nad Sázavou

23. října 2019

Podzim láká mnohé z nás do přírody a na výlety, při kterých si můžeme vychutnávat pohled na zbarvenou krajinu připravující se na zimní spánek.

I my jsme se v tento podzimní čas vydali s rodinou na výlet – vybrali jsme si nádherný hrad na břehu řeky Sázavy, který se tyčí nad neméně krásným městem Ledčí nad Sázavou. Ano, jedná se o původně gotický hrad ze 14. století, který byl přestavěn renesančně a nakonec upraven barokně a který nese stejné jméno jako pod ním se rozprostírající město – hrad Ledeč nad Sázavou. 

Kudy na hrad

V měsíci říjnu je hrad otevřen pouze o víkendech v čase od 10.00 do 16.00, a tak jsme se vydali hned po obědě, abychom si vše stihli prohlédnout.

Parkovat můžete pod hradem v Pivovarské ulici nebo u hradu v Hradní ulici. My jsme si vybrali první variantu. Z parkoviště se vydáte pod železničním mostem, na kterém jezdí známý Posázavský pacifik, a po schodech již nahoru k hradu.

Hradní most s historií

Jako první nás přivítal nově opravený most, za jehož renovaci, jak jsme se později dozvěděli, získal zvláštní ocenění. Je pravda, že tento most působí velmi dominantně již při výstupu k hradu – úplně nás uchvátil.

Přes most se dostanete bránou na horní část hradu, která je celá opravena a kde se nachází i pokladna. Hrad prochází postupně celkovou opravu, při které se renovuje nejenom samotná stavba hradu, ale postupně se doplňují i interiéry.

Ještě nedávno zde byly otevřené jen tři místnosti, dnes hrad nabízí čtyři prohlídkové okruhy – muzejní okruh, retro okruh, dětský okruh, muzeum Jaroslava Foglara a vyhlídkovou věž. I náročný návštěvník si určitě vybere.

Filmaři na hradě

My jsme si vybrali vyhlídkovou věž a dětský okruh. Nejdříve jsme si vyšlápli 111 schodů do věže, ve které byli v pohádce Čertí brko zavřeni i čerti.

Věž poskytuje krásný pohled do okolí, a protože bylo krásné počasí, viděli jsme v dáli i hrad Lipnici.

Poté, co jsme sestoupili z věže, tak jsme ještě navštívili hradní sezení, kde se promítaly záběry z natáčení již zmíněné pohádky Čertí brko. Bylo velmi zajímavé stát na místech, kde se tato krásná pohádka, která se bude tento rok vysílat na Štědrý den, odehrávala, kde se měsíce pohybovali herci a natáčely jednotlivé scény.

Na hradě se však nenatáčela pouze tato pohádka, z těch známějších můžeme jmenovat například Anděl Páně 2, Šťastný Smolař, Mucimutr a další.

Dětský okruh je věnovaný plyšovým medvídkům, kterých je zde více jak 1000 a stále přibývají, dále pak můžete vidět nádherná odrážedla, ve kterých se dříve děti vozily. Součástí je bludiště na místě, kde dříve stála kaple.

Je to místo, ze kterého je nádherný pohled na řeku Sázavu, město a široké okolí. V podzimních měsících se před vámi rozkryje paleta nádherných barev a Vám se pak vůbec nechce tento klidný kout hradního komplexu opustit… Ale musíte 🙂

Cestou ještě nahlédnete do nejstarší části hradu – sklepení, kde se natáčel Anděl Páně 2 a v budoucnu zde možná bude i peklo :-).

Na prohlídce jsme se v doprovodu milé paní průvodkyně dozvěděli spoustu dalších zajímavostí z natáčení všech pohádek a plány na zvelebování hradu a rozšiřování jednotlivých okruhů. Chcete vědět víc, vyrazte také na hrad!

Cestou z hradu jsme přecházeli přes dolní část hradního komplexu, která ještě stále čeká na rekonstrukci, avšak právě neupravenost dolní části hradu se stává zajímavou pro filmaře, kteří na jednom místě mohou natáčet život na hradě i v podhradí 🙂 

 

Něco dobrého na závěr

V Ledči nad Sázavou jsme nebyli poprvé, a tak naše kroky z hradu vedly na zaslouženou kávu a domácí zákusek v kavárně Kovárna. Tuto kavárnu doporučujeme všem, je zde velmi milé prostředí, z oken vidíte na hrad a dělají zde výborné palačinky!

Pokud se Vám nepodaří na hrad vyrazit nyní na podzim, určitě můžete vyrazit příští rok! A věřím, že zde bude zase něco nového k vidění. I my se brzy vydáme rádi znovu.

Hrad Ledeč nad Sázavou najdete i v naší knize leteckých fotografií Havlíčkobrodsko z nebe

Více informací o hradu najdete zde: www.hrad-ledec.czCBS Nakladatelství

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972,
760 01 Zlín
Česká republika

Pobočka Pardubice
Sukova tř. 1556
530 02 Pardubice

Kontakt

+420 774 479 544
info@cbs-cesko.cz

Fakturační údaje

CBS Nakladatelství s. r. o.

Vodní 1972, Zlín
760 01 Česká republika

IČ: 24804584
DIČ: CZ24804584

Účet: 2202616996 / 2010

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram