Letecké fotografie - nádherné fotografie z ptačí perspektivy

 

Čechy, Moravu a Slezsko fotografujeme z nebe už sedmý rok. České obce a firmy letecké fotografie využívají především pro propagační materiály, webové stránky, výzdobu obecního úřadu a rovněž pro praktické účely - pro územní plánování, dokumentaci projektů z EU atd.

 Letecké fotografování CBS Nakladatelství

 

Co je letecké fotografování?

Jedná se o šikmé snímkování obce nebo firmy. Létat a fotografovat začínáme v květnu, když už je celá krajina zelená, a fotíme až do konce srpna. Když počasí přeje, práce končí obyčejně koncem července. Na fotografování využíváme každý pěkný slunečný den, pokud není na obloze příliš mnoho mraků, které by způsobovaly na fotografiích nepříjemné stíny.

 

Česko z nebe

Fotíme několik celkových záběrů obce nebo firmy, několik kolmějších záběrů a několik záběrů na jednotlivé části obce podle katastru obce. Také fotíme maximálně možné přiblížení na jednotlivé zajímavé objekty (standardně při každé obci OÚ, kostely, významné památky, hřbitovy, fotbalové hřiště, náměstí, kulturní dům, školy a jiné výrazné dominanty) a dále dodatečné objekty podle přání zákazníka. Nefotíme průmyslové a vojenské objekty, na které by se vztahoval zákaz fotografování.

Mnohé obce si letecké fotografování objednávají každý rok a vytvářejí si archív, aby viděli, jak se obec v čase měnila.

Celkový záběr obce Detailní záběr obce

 

Jakou používáme techniku?

Létáme s letadly VIPER SD4 a VIVAT L-13 SE, které poskytují posádce krásný výhled a zároveň dokážou létat dost pomalu na to, aby měl fotograf čas připravit si kompozici na pěkný záběr.
Fotografujeme profesionálními digitálními zrcadlovkami NIKON D800E a D810 s rozlišením až 36,3 MPIX. Toto rozlišení a také velký obrazový čip umožňuje tisk fotografií ve velkých rozměrech, například ve formátu 150 x100 cm a více.
Používáme objektivy Nikon AF-S Nikkor 24-120 mm f/4G ED VR, které umožňují vytvořit širokoúhlé záběry krajiny a také detaily dominant v obci.

Tato technika se na většině dronů nedá použít, proto používáme letadla. Naše sehrané posádky pilotů a fotografů mají několikaleté zkušenosti s leteckým fotografováním, což zaručuje vysokou kvalitu této služby.

 

Jak je to s autorskými právy?

Na fotografie poskytujeme nevýhradní práva na jejich další šíření. Fotografie může klient využívat libovolně a bez omezení. Může je tisknout, použít na web nebo na své propagační materiály. Podmínkou je zachování autorské značky – loga „Česko z nebe“ v rohu fotografie. Spolu s fotografiemi od nás klient obdrží i souhlas na další šíření díla. Tyto práva klient nemůže poskytnout třetí osobě bez našeho souhlasu.

 

Proč si tolik obcí objednává letecké fotografování právě u nás?
Je to hlavně díky velmi výhodné ceně. Běžná cena leteckého fotografování v ČR sa pohybuje od 20.000 do 50.000 Kč, setkali jsme se i s konkurenční nabídkou 150.000 Kč. Naproti tomu my svou velmi efektívní logistikou a množstvím létání umíme obci vyrobit to samé už od 4.990 Kč, což je obrovský rozdíl a přitom kvalitu zachováváme na vysoké úrovni. Dalším důvodem je kvalita. Naše fotografie mají také velké rozlišení a ostrost, že je můžeme potom tisknout na velmi velké formáty, například jako tapetu na stěnu.

 

 MÁM ZÁJEM O LETECKÉ FOTOGRAFOVÁNÍ

 

Pilot a fotograf Milan PaprčkaPilot a fotograf Milan Paprčka popisuje jak probíhá letecké fotografování:

“Na palubě máme katastrální mapu každé obce. Podle ní nafotíme všechny zastavěné časti v katastru. Nefotíme jen průmyslové a vojenské objekty, na které by se vztahoval zákaz fotografování. Před letem si připravíme plán. Ten záleží od počasí, přičemž fotíme jen tehdy, když je slunečné počasí s malou oblačností.

Oblaky totiž na zemi dělají stíny, které na fotkách nevypadají dobře. Kromě počasí musím dávat pozor i na aktivované vzdušné prostory, které si rezervuje armáda a do kterých v určitých hodinách nemohu vletět. A potom je to už těžká dřina ale i obrovská radost. Létání je můj splněný sen a při této práci trávím ve vzduchu denně i 8-9 hodin každý sluneční den a v sezóně nalétám okolo 300 hodin.“


Podívejte se jak takové letecké fotografování probíhá

Letecké fotografování v relaci RTVS Ahoj Slovensko. Reportáž z očovského letiště o práci letecké posádky a rozhovor o leteckém fotografovaní z banskobystrického studia RTVS.

Reportáž Ahoj letecké fotografování

 

Často kladené otázky k leteckému fotografování

 

Ukázky jednotlivých druhů leteckých záběrů v rámci projektu Letecké fotografování.

 Celkový záběr obce

Detailní záběr obce

Detailní záběr dominanty obce

Detailní záběr dominanty obce 

Celkový záběr školy

Detailní záběr školy

Celkový záběr firmy

Detailní záběr firmy

Knižní edice Česko z neb

Kontakt

 CBS Nakladatelství s. r. o.
     Vodní 1972 
     760 01 Zlín
     Česká republika
 
 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 +420 774 479 544
 +420 773 294 544
 
 www.cbs-cesko.cz

Obchodní oddělení

 Pobočka Pardubice
     Sukova tř. 1556 
     530 02 Pardubice
     Česká republika
 
 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 +420 773 294 445

 
 www.cbs-cesko.cz