Olomoucko z nebe

FaceBook  Twitter  

Olomoucko z nebeOlomoucký okres se rozkládá se ve východní části České republiky. Převážná část okresu Olomouc leží v rovinaté nížině Hornomoravského úvalu, jímž protéká řeka Morava a její přítoky. Největší plochu okresu zabírá úrodná rovinatá Haná.

Olomouc je především historické a univerzitní město, může se pochlubit řadou románských, gotických a barokních památek. Nejvýznamnějším historickým objektem je Přemyslovský palác. Po požáru hradu v roce 1204 se zachovala dolní část věže kaple sv. Barbory. Dominantou je trojlodní katedrála sv. Václava na Václavském náměstí, jejíž hlavní věž se 100,65 metry je nejvyšší na Moravě.

Další dominantou města a národní kulturní památkou je chrám sv. Mořice, kde byly v roce 1745 nainstalovány největší varhany ve střední Evropě. Jednou z největších palácových staveb bývalého předhradí je Arcibiskupský palác, který byl v roce 1848 svědkem korunovace císaře Františka Josefa I. V samém centru města na Horním náměstí nalezneme radnici se76 metrů vysokou věží a orlojem. Opravdovým monumentem Horního náměstí zůstává sloup Nejsvětější Trojice, který byl v roce 2000 zařazen mezi světové dědictví UNESCO.

Katedrála sv. Václava v Olomouci Horní náměstí v Olomouci

Olomoucko nabízí spoustu tipů na příjemně strávené výlety.

Oblíbený romantický hrad Bouzov založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka, řadící se k nejkrásnějším hradům z celé České republiky, sehrál svoji roli také v mnoha pohádkách a historických filmech. Za návštěvu stojí také zámek v Náměšti na Hané jehož pohled z výšky mnohé překvapí - obepíná ho kruhový park a do všech světových stran vybíhají lipové aleje.

Pokud zavítáte na hrad Šternberk můžete shlédnout 15 místností s bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy šternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.

Náměšť na Hané Hrad ŠternberkBouzov

Okolí Olomouce je protkáno řadou krápníkových jeskyní jako jsou Mladečské a Javořické jeskyně. Největší rybník olomouckého okresu je Šumvaldský rybník u Uničova o rozloze 60 ha.

Olomoucko má vybudovanou poměrně hustou síť cyklotras. Procházejí tudy i dvě dálkové cyklotrasy – Moravská a Jantarová, které křižují Moravu od severozápadu na jihovýchod a od severovýchodu na jihozápad a stýkají se v Olomouci. Cykloturistické trasy využívají zejména silnic III. třídy, lesní a polní cesty. Na kole si mohou svou trasu vybrat jak rodiny s dětmi (např. nenáročná Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví) nebo náročnější trasy Oderských vrchů nebo kopcovitý terén okolí Bouzova apod. Na své si přijdou každoročně 1. května příznivci cykloturistiky (akce Bílý kámen),kdy je pro veřejnost otevřen jinak celoročně uzavřený vojenský prostor Libavá se svými přírodními scenériemi.

Nejoblíbenějším výletním i poutním místem v regionu zůstává Svatý Kopeček u Olomouce.

Olomouc - Svatý Kopeček 

Litovel Pískovna Náklo

Uničov Tršice

Jste z tohoto regionu a chcete se zviditelnit?

Hledáme právě vás, představitele měst, obcí, majitele firem, ředitele škol, zástupce kulturních organizací. Vás, kteří ovlivňujete život v okrese Olomouc a jeho okolí, staráte se o další rozvoj tohoto regionu. Nyní máte možnost zviditelnit sebe i vaši práci. Dáváme vám prostor k prezentaci v knize, která se dostane na pulty informačních center a do knihkupectví po celé republice.
Pomozte nám odprezentovat váš region v tom nejlepším světle.

Pokud se vám tato myšlenka líbí, kontaktujte našeho regionálního projektového manažera Stanislava Duplinského , tel.:+420 732 617 362, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Olomoucko z nebe

 

Kontakt

 CBS Nakladatelství s. r. o.
     Vodní 1972 
     760 01 Zlín
     Česká republika
 
 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 +420 774 479 544
 +420 773 294 544
 
 www.cbs-cesko.cz

Obchodní oddělení

 Pobočka Pardubice
     Sukova tř. 1556 
     530 02 Pardubice
     Česká republika
 
 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 +420 773 294 445

 
 www.cbs-cesko.cz